Dlaczego warto zamieszkać w domu energooszczędnym?

Rozwiązań pozwalających na oszczędności szukamy od zawsze, a obecnie coraz większy nacisk kładziemy również na ochronę środowiska. Z tego względu można zaobserwować rosnący trend dotyczący budownictwa energooszczędnego. Co wpływa na tak duże zainteresowanie domami energooszczędnymi i dlaczego warto zamieszkać w jednym z nich?

Niskie koszty użytkowania

Główną zaletą domów energooszczędnych jest ekonomiczna eksploatacja. Dotyczy to zarówno obniżonych rachunków za ogrzewanie, jak i pozostałych kosztów związanych z użytkowaniem domu. Wpływa na to wiele czynników – począwszy od formy bryły, użytych materiałów oraz zastosowanych instalacji, po układ pomieszczeń pozwalający na najkorzystniejsze gospodarowanie energią. Postawą jest prosta i zwarta bryła, która ogranicza powstawanie mostków termicznych i tym samym straty ciepła. Istotne jest również odpowiednie usytuowanie jej względem stron świata, tak aby pomieszczenia w których preferujemy wyższą temperaturę znajdowały się na słonecznym południu, a np. spiżarka czy kotłownia, po stronie północnej. Często nie jesteśmy jednak w stanie sami wziąć pod uwagę wszystkich powyższych kwestii, dlatego warto zdać się na wiedzę i doświadczenie architektów decydując się na realizację specjalnie przystosowanego projektu domu energooszczędnego.

Wbrew pozorom, budowa budynku w standardzie NF40 nie musi równać się z bardzo dużymi wydatkami. Z racji rosnącej konkurencji, ceny materiałów budowlanych odznaczających się bardzo korzystnymi parametrami cieplnymi z roku na rok ulegają obniżeniu. Nieco kosztowniejsze są co prawda nowoczesne instalacje, jednak obecnie na rynku jest już coraz więcej fachowców zajmujących się ich wykonaniem, a dodatkowo gwarantem jest zwrot kosztów w późniejszych latach. Dla przykładu oszczędności na samym ogrzewaniu domów energooszczędnych w stosunku do tradycyjnych wynoszą od 1500 zł do nawet 4000 zł w sezonie zimowym.

Projekt domu Lea (wersja A) bianco WRC1974

Lepsze zdrowie domowników i dbałość o środowisko

Budynki energooszczędne określane są mianem „szczelnych domów”. Ilość przegród i szczelin umożliwiających dopływ powietrza została w nich ograniczona do minimum lub całkowicie zlikwidowana, dlatego w tego typu obiektach stosuje się wentylację mechaniczną. Rekuperacja zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, filtrując je i jednocześnie wymieniając z zanieczyszczonym z wnętrza. Dzięki temu jakość powietrza w domu jest stale na bardzo wysokim poziomie, co zapewnia znacznie lepsze samopoczucie. Dodatkowo za sprawą układu filtrów, kurz oraz pyłki nie przedostają się do pokoi, a zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza ogranicza powstawanie roztoczy. Jest to szczególnie istotne dla osób ze skłonnościami do alergii oraz w przypadku małych dzieci.

Domy energooszczędne chętnie wybierane są także przez zwolenników ekologicznych rozwiązań. Zmniejszona ilość emisji CO2 i energii potrzebnej do eksploatacji domu korzystnie wpływają na środowisko, na co coraz częściej zwracamy uwagę. Działania te popierane są również przez rząd, dlatego co jakiś czas aktualizowane są programy związane z dofinansowaniem do budowy domu energooszczędnego. Dotacje mogą wynosić aż do 50 tys. zł na obiekt w standardzie NF15.

COMMENTS

Leave a Comment