Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego na 300 tys. zł?

Kredyt hipoteczny można dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Umiejętnie ustalając, np. okres spłaty, można tak wyliczyć wysokość rat, że nie będą bardzo uciążliwe dla domowego budżetu. Jak to zrobić? Jakie narzędzia będą pomocne? Co dokładnie wpływa na wysokość rat? Przyjrzyjmy się temu na przykładzie kredytu hipotecznego na 300 tys. zł.

Wymarzona nieruchomość już wybrana, potrzeba tylko 300 tys. zł, aby cieszyć się nią na własność. Jeśli na koncie bankowym nie ma takiej sumy, pozostaje zwrócić się do banku z wnioskiem o kredyt hipoteczny. Taki produkt w swojej ofercie mają wszystkie największe banki w Polsce.

Poszczególne oferty mogą jednak diametralnie różnić się między sobą, np. oprocentowaniem, prowizją, koniecznością dokupienia dodatkowych produktów, jak konto osobiste albo ubezpieczenie. Jednym z parametrów, który ma olbrzymi wpływ na finalny koszt kredytu, jest także okres kredytowania. Jak więc sprawdzić, przy jakich warunkach kredyt hipoteczny na 300 tys. zł będzie najbardziej opłacalny?

Wartość nieruchomości, kwota kredytu i koszt całkowity

Nawet jeśli w znacznej części nieruchomość będzie sfinansowana z kredytu hipotecznego, potrzebny będzie wkład własny. Najczęściej banki wymagają, aby wynosił on 20 proc. wartości nieruchomości. Możliwe jest uzyskanie kredytu z wkładem rzędu 10 proc. wartości mieszkania lub domu, wówczas jednak potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie, które może skutkować podwyższeniem kosztów kredytu. Aby otrzymać kredyt bez wkładu własnego, trzeba kwalifikować się do programu Rodzinny kredyt mieszkaniowy.

Jeśli więc wartość nieruchomości wynosi ok. 360 tys. zł i 20 proc. tej kwoty będzie stanowił wkład własny, wówczas kredyt zamknie się w kwocie 300 tys. zł. Jednak należy liczyć się z tym, że całkowity koszt takiego zobowiązania będzie wynosił od ok. 360 tys. zł do ponad 860 tys. zł w zależności od okresu kredytowania. Oprócz pożyczonej kwoty składają się na niego: odsetki, prowizje, podatki, opłata za sporządzenie umowy albo przyznanie kredytu, koszty usług dodatkowych, jak chociażby ubezpieczenia i wiele innych kosztów. Całkowity koszt kredytu ujęty jest w RRSO i to na ten wskaźnik najlepiej patrzeć, wybierając kredyt.

Co wpływa na ratę kredytu hipotecznego na 300 tys. zł?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że rata kredytu to koszt całkowity podzielony przez ilość miesięcy ujętą w okresie kredytowania. Największy wpływ na wysokość raty będzie zatem miał czas, w jakim kredyt powinien zostać spłacony. Obowiązują tutaj zasady:

–  krótszy okres kredytowania = wyższa rata, ponieważ kwota kredytu jest dzielona na mniejszą liczbę miesięcy. Niższy za to jest koszt całkowity kredytu, ponieważ odsetki itd. naliczane są krócej.

–  Dłuższy okres kredytowania = niższa rata miesięczna, ale wyższy koszt całkowity, ponieważ dłużej trzeba ponosić koszty obsługi kredytu. Maksymalny okres kredytowania wynosi w większości banków 30 lat.

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Kalkulator raty kredytu hipotecznego to najprostszy i najszybszy sposób na sprawdzenie, ile będą wynosiły miesięczne raty. Wystarczy wpisać w niego wartość nieruchomości, preferowaną kwotę kredytu oraz okres kredytowania, a kalkulator przedstawi szacunkowe wyliczenia na podstawie ofert z kilku banków. Nie trzeba spędzać długich godzin na analizie warunków kredytu w poszczególnych bankach i na samodzielnych wyliczeniach. W kalkulator wprowadzono m.in. takie dane jak RRSO, więc umożliwia on też porównanie całkowitych kosztów kredytu.

Ogromną zaletą kalkulatora raty kredytu hipotecznego jest to, że korzystanie z niego jest bezpłatne. Symulacje można robić wielokrotnie, analizując wersje z wkładem własnym różnej wysokości albo dłuższym bądź krótszym okresem kredytowania. Takie narzędzie pozwala idealnie dopasować kredyt do swoich możliwości finansowych.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny na 300 tys. zł?

Gdy wniosek kredytowy zostanie złożony, bank sprawdzi zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Wpływ na nią ma m.in. wysokość dochodów i ich źródło, staż pracy, wykształcenie, posiadane zobowiązania finansowe, ilość osób w gospodarstwie domowym.

Bank sprawdzi również:

–  historię kredytową,

–  wysokość wkładu własnego,

–  wycenę nieruchomości (czy jej wartość jest taka, jak podana przez kredytobiorcę).

Poszukując najlepszego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł, można posiłkować się nie tylko kalkulatorem raty, ale też rankingiem kredytów hipotecznych. Ranking dostępny tutaj: https://mfinanse.pl/ranking-kredytow-hipotecznych/ uwzględnia aktualne oferty banków i bez podawania danych osobowych pozwala porównać oferty. Jeśli któraś okaże się atrakcyjna, można omówić ją z ekspertem.

 

Artykuł sponsorowany

Leave a Comment