Co wstępnie sprawdzić przed zakupem nowego mieszkania?

Zakup nowego mieszkania wiąże się nie tylko z koniecznością sprawdzenia wielu ofert, ale także wybór odpowiedniego wykonawcy inwestycji. Na co zwrócić uwagę przed wyborem danego dewelopera i pod jakim kątem oceniać inwestycję? O tym poniżej.

Czego dowiedzieć się na wstępie?

Na wstępie warto zauważyć, że nie ma znaczenia czy jest to deweloper w Lublinie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy innej miejscowości – te elementy powinieneś zweryfikować każdorazowo.

Pierwszym i zarazem najłatwiejszym do sprawdzenia elementem, będzie reputacja i doświadczenie. Opinie o danym deweloperze bez problemu znajdziesz w internecie, a dzięki temu, że większość deweloperów ma swoje strony internetowe – bez problemu zapoznasz się ze zrealizowanymi inwestycjami. To poniekąd też pozwoli Ci na poznanie stylu, w jakim dany deweloper realizuje swoje projekty.

Kolejnym elementem jest trwałość nieruchomości, tzn. czy są one wykonane z odpowiedniej jakości materiałów. Zawsze warto wybierać deweloperów, którzy znani są z wysokiej jakości stawianych budynków. Kupując mieszkanie na lata warto zadbać, aby po pewnym czasie nie musieć reklamować usterek lub dokonywać remontu, z powodu niewystarczającej dbałości już na etapie powstawania budynku.

Jeśli już jakieś mieszkanie Cię zainteresuje, warto omówić z danym deweloperem warunki sprzedaży oraz gwarancji. Jest to istotne, ponieważ wtedy możesz poznać wszystkie aspekty, związane z zawarciem umowy i zakresem rzeczy, które w razie czego możesz zareklamować.

Co sprawdzić przy wyborze mieszkania?

Teraz należy pochylić się nieco nad samą inwestycją. Pierwszym co powinno mieć dla Ciebie szczególną uwagę, to lokalizacja inwestycji. Ta może być oceniana różnorako, ze względu na preferencje osoby kupującej. Przykładowo osoby zmotoryzowane bardziej będą cenić sobie płynny przejazd do miejsc ich interesujących, względem osób be pojazdów, którym będzie zależeć na optymalnych połączeniach komunikacji miejskiej.

Drugim ważnym aspektem jest metraż i układ pomieszczeń w mieszkaniu. Dobrym wyborem są tzw. “ustawne mieszkania”, czyli nie posiadające układu ścian, który może generować przestrzenie nie do wykorzystania. Jest to szczególnie istotne w mniejszych mieszkaniach, ponieważ tam liczy się każdy metr kwadratowy. Najłatwiejszymi do efektywnej aranżacji są mieszkania posiadającej powierzchnie na bazie kwadratu lub prostokąta.

Następnie warto jest określić, czy mieszkanie jest odpowiednio zorientowane, tj. czy posiada odpowiednią ilość promieni słonecznych docierających do wnętrza. Choć z pozoru może się to wydawać błahostką, to ciemniejsze mieszkania z reguły wymagają większej ilości doświetlania np. za pomocą lamp, a dodatkowo sprawiają, że mieszkanie wydaje się ponure.

Podsumowanie

Decydując się na zakup mieszkania w nowej inwestycji musisz mieć świadomość, że konieczne będzie sprawdzenie zarówno samego budynku i mieszkania, jak również firmy deweloperskiej, która go stawia. Wymienione powyżej aspekty to zaledwie kilka elementów na które powinieneś zwrócić uwagę, nie mniej są one bardzo istotne i od nich możesz rozpocząć poszukiwanie wymarzonego mieszkania.

Leave a Comment