Nasze szkapy: obrazy koni inne, niż się spodziewasz

Od czasów, których nie wahamy nazwać się niepamiętnymi, między miłośnikami psów a wielbicielami kotów toczy się nieustanna dyskusja na temat tego, który z tych zwierzaków jest lepszy: pies czy kot? Pies jest wierny i kocha do końca życia, przekonują pierwsi. Kot jest inteligentny i chadza własnymi ścieżkami, mówią drudzy. A my mówimy: rozsądzimy was wszystkich! Najlepszym przyjacielem człowieka jest… koń.

 Konie towarzyszą ludziom od zarania dziejów, a nawet dłużej – od czasów prehistorycznych. Nie zawsze jednak były ulubionymi zwierzakami małych dziewczynek (na równi z kucykami, oczywiście), tak jak obecnie, i nie zawsze uwielbiano je i traktowano na specjalnych zasadach – chociaż, siłą rzeczy, zawsze były cennym nabytkiem. Gdzie jednak bylibyśmy bez nich? Dawniej były wykorzystywane nie do pracy, do transportu, a często i do rozrywki. Chętnie czyniono je także tematem niezliczonych dzieł sztuki, co tutaj interesuje nas najbardziej. Zwróciliśmy się bowiem do zaprzyjaźnionej z nami projektantki wnętrz i poprosiliśmy, aby pomogła nam znaleźć kilka najciekawszych sposobów na to, by „końskie” obrazy wykorzystać w charakterze dekoracji.

Ukochane zwierzaki: obrazy z końmi w pokoju dziecka

Wspomnieliśmy nieco wyżej o tym, że największymi fankami koni są małe dziewczynki – i jesteśmy przekonani, że to prawda! Przecież popularność mitycznych stworów takich jak jednorożce czy pegazy wśród zabawek i bajek dla dziewczynek nie bierze się znikąd. A skoro już przy nich jesteśmy…

Uwielbiam dekorować pokoje dziecięce zarówno podobiznami jednorożców, jak i zdjęciami prawdziwych koni – uśmiecha się dekoratorka z Redro. – Uważam, że obrazy koni i innych zwierząt nie tylko wyglądają ładnie w pokoju dziecięcym, ale także pomagają budować w maluchu empatię i szacunek dla zwierzaków. Zanim sięgnę po obraz, zawsze dbam jednak o to, aby starannie dobrać miejsce, w jakim ma zostać zawieszony, szczególnie jeżeli pokój należy do małego dziecka: lekkie nowoczesne płótna nie powinny zrobić dziecku krzywdy, nawet gdyby je na siebie zrzuciło, ale uważam, że nie warto ryzykować.

Pamiętaj także, że jedyną naprawdę bezpieczną dekoracją do pokoju dziecka jest ta, która opatrzona jest odpowiednimi atestami i certyfikatami bezpieczeństwa, w tym certyfikatem niepalności.

Nieśmiertelna tradycja: obrazy z końmi jako dekoracja biura i gabinetu

Nieśmiertelna tradycja: obrazy z końmi jako dekoracja biura i gabinetu

Jeszcze około stu lat temu ozdobienie ściany gabinetu płótnem przedstawiającym konia – albo kilka koni, najczęściej ciągnących zaprzęg – było jednym z najpopularniejszych sposobów na udekorowanie tego rodzaju wnętrza. Płótno o tego rodzaju tematyce uchodziło za jedno z najbardziej odpowiednich i eleganckich. Może warto byłoby nawiązać do tej tradycji?

Obrazy z końmi szczególnie popularne były w środowiskach arystokratycznych oraz wśród mieszczan próbujących poprawić swoją pozycję społeczną – opowiada nasza znajoma dekoratorka, pracująca dla firmy Redro. – Pierwsza z tych grup uważała jazdę konną za jedną z niewielu przyzwoitych rozrywek, jakie są odpowiednie dla dobrze wychowanych dam i dżentelmenów (choć w przypadku dam zdarzały się wątpliwości!), natomiast ta druga robiła, co tylko mogła, aby ich naśladować. Jeżeli chcesz nawiązać do szlacheckiej tradycji, planując wystrój swojego mieszkania, wykorzystaj jej współczesną odsłonę: drukowane lateksem, piękne i wytrzymałe obrazy koni zamiast typowych obrazów olejnych czy akwarel!

Taki obraz sprawdzi się zarówno w biurze (które tutaj z przymrużeniem oka nazywamy gabinetem), jak i w salonie urządzonym w stylu retro albo vintage. Koniecznie dobierz do niego ramkę, która dobrze komponować się będzie jednocześnie z grafiką plakatu i z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, przede wszystkim z meblami.

Konie w każdym stylu? Brzmi źle, ale to prawda!

Na sam koniec chcielibyśmy wraz z naszą przemiłą doradczynią przekonać Was, że końska sylwetka jest naprawdę jednym z tych motywów, które z łatwością dopasujesz do prawie każdego wnętrza: czy będzie nim romantyczna sypialnia w stylu shabby chic, kuchnia w stylu industrialnym czy minimalistyczny salon.

Konie w każdym stylu? Brzmi źle, ale to prawda!

Bez względu na to, czy będą to dynamiczne obrazy konie w galopie, czy raczej nastrojowe i subtelne płótna z białymi rumakami jak z marzenia sennego, jedno jest pewne: na każde wnętrze znajdzie się koń! – śmieje się projektantka z Redro. – To temat na tyle lubiany i popularny, że będzie pasował do praktycznie każdego pomieszczenia. Wybierz jednak taki obraz, którego nastrój i styl odpowiada nastrojowi i stylowi wnętrza, jakie mają zdobić. Wyobrażam to sobie tak: jeśli, na przykład, wnętrze jest bardzo oszczędnie, minimalistycznie zaaranżowane, to pasować do niego będzie czarno-biały obraz z koniem wyglądający, jakby został naszkicowany piórkiem. A jeśli jest przytulne i bardzo tradycyjne, to idealne będą zdjęcia koni w sepiowej kolorystyce.

A może Wy macie jakieś ciekawe sposoby na wykorzystanie tej znanej i lubianej dekoracji w swoim mieszkaniu? Czy bylibyście skłonni zastosować tego rodzaju motyw do udekorowania jednego z domowych wnętrz? Czekamy na Wasze komentarze!

COMMENTS

Leave a Comment