Wykończenie domów szkieletowych

Budowa domów szkieletowych staje się coraz popularniejsza w Polsce. Koszt postawienia takiego budynku, w porównaniu do domów murowanych, jest niższy. Można też znacznie szybciej je wykonać, ponieważ nie wymagają prowadzenia prac mokrych po wylaniu fundamentów. Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę podczas budowy domu szkieletowego.

Wykańczanie ścian wewnętrznych

Typowym wykończeniem ścian w domach szkieletowych jest poszycie z płyt karton gips. Warto tutaj zauważyć, że montując płyty należy przemyśleć przeznaczenie danego pomieszczenia oraz rozmieszczenie w nim mebli wiszących. Klasyczna konstrukcja suchej zabudowy ma niewielką wytrzymałość na zawiesia. Dlatego np. w miejscu, gdzie zamierzamy powiesić szafki kuchenne koniecznie trzeba zamocować dodatkowe profile wzmacniające. Warto też poświęcić czas na wybór odpowiedniego rodzaju płyt. W pomieszczeniach o dużej wilgotności np. łazience należy montować płyty impregnowane, które mają większą odporność na parę wodną. Można do nich przykleić tradycyjne płytki ceramiczne. Natomiast w pokojach, które będą narażone na uszkodzenia mechaniczne warto zdecydować się na płyty o zwiększonej twardości. Można także rozważyć pokrycie ścian dwoma warstwami płyt. Aby zaś uzyskać odpowiednie wyciszenie pomieszczeń należy stosować wypełnienie z wełny mineralnej. Alternatywą dla płyt jest wykończenie boazerią drewnianą lub panelami boazeryjnymi.

Instalacje

Warto wiedzieć, że w ścianach domów szkieletowych bardzo łatwo jest rozprowadzić wszystkie instalacje. Nie ma tu konieczności wykuwania bruzd, a następnie szpachlowania pod każdy kawałek kabla. Instalację wodno-kanalizacyjną prowadzi się natomiast w rurach przebiegających prostopadle do słupków nośnych poza przekrojem ściany. Umieszczenie rur w wewnątrz ścian jest niemożliwe ze względu na ich dużą średnicę. Wykonywanie robót instalacyjnych musi być niezwykle precyzyjne zwłaszcza w obrębie stropu, jeśli jest on wykonany w formie płyty posadzkowej lub fundamentowej. Jeśli źle rozmieścimy elementy instalacji konieczne będzie wykonywanie poprawek. Więcej o krytycznych etapach podczas budowy domów szkieletowych można przeczytać tu: http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefaeksperta/wazne-elementy-wykonawcze-w-budynkach-w-technologii-szkieletowej

COMMENTS

Leave a Comment