Został tylko miesiąc, aby kupić mieszkanie z niższym wkładem własnym

Zamierzasz zakupić mieszkanie i masz już wybraną nieruchomość, ale nadal wahasz się z transakcją. Warto podjąć decyduję jak najszybciej, ponieważ od początku 2017 roku rośnie wysokość wymaganego przez banki wkładu własnego.

Od kilku lat osoby chcące zakupić mieszkanie na kredyt nie mogą już korzystać z produktów bankowych bez wkładu własnego. Zgodnie z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego kredytobiorcy muszą posiadać określoną wysokość wkładu własnego.

W 2014 roku obowiązkowy wkład własny wyniósł 5 proc., natomiast w kolejnym roku 10 proc. W 2016 roku kredytobiorca musi posiadać co najmniej 15 proc. wkładu własnego, żeby zakupić nieruchomość. Możne również przekazać je w formie blokady środków na rachunkach czy też może zakupić specjalne ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Od początku przyszłego, 2017 roku, trzeba będzie posiadać już 20 proc. wkładu własnego – jest to maksymalna wysokość minimalnego wkładu własnego zgodnie z rekomendacjami KNF.

Jeżeli interesują cię wobec tego mieszkania w Lublinie czy też w innych miastach w Polsce i chcesz zdecydować się na zakup na kredyt, w takiej sytuacji pamiętaj o tym, że potrzebujesz odpowiedniego wkładu własnego, który w wysokości 20% jest już naprawdę wysoki. Przykładowo w przypadku mieszkania, które ma kosztować 300 000 złotych, trzeba będzie zgromadzić środki w wysokości 60 000 złotych.

Banki mogą jednak pobierać niższe wysokości wkładu własnego – jak już wspomnieliśmy, można wykupić specjalne ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, można również wykorzystać środki zgromadzone na rachunkach czy lokatach, które zostaną wtedy zablokowane. W niektórych przypadkach wkładem własnym może być również mieszkanie przeznaczone na sprzedaż, ale nie każdy bank daje możliwość.

Gdy wahasz się z zakupem i nie chcesz narażać się na konieczność płatności wyższego wkładu własnego, nie czekaj. Najlepiej zapoznać się wobec tego z różnymi propozycjami, na przykład za pośrednictwem doradców kredytowych, którzy będą mogli wskazać, gdzie czekają najbardziej korzystne warunki.

COMMENTS

Leave a Comment