- Osłona na przewody – dlaczego jest kluczowa dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznych?
- Jakie są kryteria wyboru odpowiedniej windy budowlanej?
- Jak wybrać miejsce w ogrodzie na wannę z hydromasażem?
- Serwis bram garażowych - od czego zależą koszt usługi?
- Kontener na działkę - jak przygotować teren przed jego ustawieniem?
Wykończenie mieszkań – stan “pod klucz”
Każdy, kto brał udział w transakcji kupna nieruchomości na rynku wtórnym bądź pierwotnym z pewnością choć raz zetknął się ze sformułowaniem: standard wykończenia mieszkania. Określenie to informuje najczęściej o wykończeniu mieszkania „pod klucz” lub też w standardzie deweloperskim. Czym charakteryzuje się opcja urządzenia mieszkania “pod klucz”? Co odróżnia ten rodzaj stanu wykończenia od standardu deweloperskiego? Wszystkie te wątpliwości omówiliśmy w dalszej części artykułu – zapraszamy!
Spis treści:
Wykończenie mieszkania “pod klucz” – zakres prac
Standard deweloperski a stan „pod klucz”
Wykończenie mieszkania “pod klucz” – zakres prac
Mieszkanie przygotowane „pod klucz” oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić się do niego tuż po podpisaniu wszelkich niezbędnych formalności. Korzystanie z usług firm deweloperskich specjalizujących się w wykańczaniu wnętrz pod klucz, np. Urządzamy pod klucz, staje się coraz bardziej popularne. Rozwiązanie tego typu pozwala właścicielom mieszkań zaoszczędzić mnóstwo czasu, którego przecież i tak ciągle jest zbyt mało.
W mieszkaniu gotowym “pod klucz” są położone instalacje i tynki. Podłączono także armaturę sanitarną: wannę, sedes, umywalkę, bidet czy baterie kuchenne, czyli biały montaż. W mieszkaniach w stanie „pod klucz” zamontowane są również drzwi wewnętrzne, parapety i grzejniki, ułożone podłogi i wstawione meble. Posiadacze mieszkania z balkonem mogą liczyć na jego wykończenie.
Warto mieć na uwadze, że przy wykończeniu mieszkania pod klucz, zależnie od danego dewelopera, zazwyczaj oferowanych jest kilka opcji, tak zwanych pakietów wykończeniowych. Najczęściej proponowane są pakiety podstawowe, rozszerzone oraz pakiety premium. Podstawowa różnica między nimi to klasa użytych materiałów, a zatem tym samym standard wykończenia.
Stan deweloperski a stan „pod klucz”
Stan deweloperski jest opcją, na którą bardzo często decydują się uczestnicy transakcji na rynku nieruchomości. Dany lokal mieszkalny, dom czy też lokal usługowy w stanie deweloperskim jest przygotowany do wykończenia. Otrzymamy zatem pełne rozprowadzenie instalacji oraz wykonanie tynków i wylewek. Zamontowane zostaną także okna z parapetami i drzwi wejściowe oraz gniazdka elektryczne. Pozostałe elementy – szeroko pojęta armatura i niezbędne meble – pozostają po stronie właściciela mieszkania.
Jak zatem wygląda porównanie wyboru wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim a w stanie “pod klucz”?
Zalety mieszkania wykończonego „pod klucz”:
- lokal gotowy do natychmiastowego wprowadzenia się,
- oszczędność ogromnej ilości czasu i nerwów,
- mieszkanie urządzone zgodnie z obowiązującymi aktualnie trendami.
Wady mieszkania w stanie „pod klucz”:
- konieczność wniesienia zapłaty za wybrany pakiet wykończeniowy,
- ograniczony wpływ na styl, w jakim zostanie zaaranżowane mieszkanie.
Tak standard deweloperski, jak i stan “pod klucz” mają swoje korzyści i ograniczenia. Ostateczna decyzja zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb właściciela, warto jednak przeanalizować obie możliwości.