Jak stworzyć pracownię modelarską w domu? Jakie patenty warto wykorzystać i w co się zaopatrzyć?

Modelarstwo jest świetnym hobby, ale też zabawą i formą spędzania wolnego czasu. Oczywiście, aby móc cieszyć się radością, jaką daje, należy składać swoje modele w odpowiednim miejscu. Zatem czas na urządzenie pracowni modelarskiej w swoim domu. Nie trzeba też mieć sporo metrażu. Wystarczy tylko trochę kreatywności. Koniecznie skorzystajcie z naszych patentów.

Dobre rozwiązania na miarę oczekiwań

Oczywiście na samym początku należy przemyśleć, gdzie urządzicie swoją pracownię modelarską. Tak naprawdę nie musicie mieć nawet dużego pomieszczenia, jednak pamiętajcie, aby była w nim dobra wentylacja. Ściany nie powinny być pomalowane na bardzo jasne kolory, ale też nie można zastosować tych bardzo ciemnych, a wynika to z faktu, że ciemne kolory przytłaczają przestrzeń i jednocześnie optycznie ją pomniejszają. Farba, której użyjecie powinna być zmywalna, bo wystarczy, że wyleje się Wam mocny klej do plastiku, a takie kleje są naprawdę wytrzymałe, ale w sumie w modelarstwie to bardzo ważne. Czas też wybrać materiał na podłogę. Płytkie techniczne czy płytki gresowe techniczne sprawdzają się bardzo dobrze, a ponadto dobrze wyglądają. Zatem skoro można mieć jakość i estetykę, to warto z tego skorzystać. Ale zadbajcie też, aby w pomieszczeniu nie panowała wilgoć, bo ja wiecie wilgoć jest wrogiem modelarstwa.

Półki, półeczki i inne drobiazgi

Kluczem do wygodnej pracy jest posiadanie dużego blatu roboczego, koniecznie wybierzcie mocny, nienasiąkliwy materiał. Granit będzie świetny, tyle, że jest kosztowny. Dlatego też lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup gotowego stołu warsztatowego. Zwróćcie uwagę na cechy. Otóż dobry stół powinien mieć solidną konstrukcję, najlepiej ze stalowych profili. Do tego także same nóżki powinny być metalowe. Dzięki temu wytrzymają większe obciążenia, ale też zwyczajnie zapewniają maksymalną stabilność. Do stołu można dołączyć kontenerki z szufladami, w których będziecie przechowywać kleje do plastiku, farby czy cążki. Ale warto też stworzyć przestrzeń, gdzie dane modele będziecie mogli umieścić do czasu związania się kleju. Tutaj wystarczą półki. Swoją drogą na takich półkach wszystkie samoloty czy łodzie świetnie będą się prezentować i będą cieszyć oczy, w końcu własnoręcznie je wykonaliście. A gdy posiadacie bardzo cenne modele, to przygotujcie szklaną gablotkę, na najlepsze okazy.

Wyposażenie ma znaczenie

Każdy miłośnik modelarstwa wie, że jakość w tej pasji ma znaczenie i w żadnym wypadku na owej jakości nie można oszczędzać. Dlatego też wszystko musi być najwyższej jakości. Jeżeli więc dopiero rozpoczynacie naukę tego hobby, to zwróćcie uwagę czy akcesoria, które kupujecie wykazują się trwałością. Na pewno na wyposażeniu powinny znaleźć się cążki do wycinania elementów, ale też nożyk modelarski. Do tego mocny klej do plastiku jest absolutnym must have i można powiedzieć, że najważniejszym elementem wyposażenia. Ponadto niezbędny jest papier ścierny oraz pilniczki czy też farbki. Ale nie akwarele czy pierwsze lepsze z supermarketu, lecz farbki malarskie, a także pędzelki.

Komfort pracy i precyzja, czyli zdań kilka o oświetleniu

W przypadku pracowni modelarskiej oświetlenie odgrywa olbrzymią rolę. Dzięki niemu można wykonać najbardziej precyzyjne klejenia czy cięcia. Jednak jedno oświetlenie nie wystarczy. Na pewno poza stałym należy też zakupić punktowe. Podłużne lampy linowe czy też halowe dobrze się sprawdzą. W tym przypadku barwa światła jest ważna i lepiej wybrać neutralną bądź też zimną, które nie zaburzają kolorów czy nawet odcieni. Do tego przyda się oświetlenie typu lampy przegubowe, które są dodatkowym źródłem światła. Cała przestrzeń powinna być bardzo dobrze oświetlona, z kolei strefa pracy powinna być jeszcze bardzo dobrze doświetlona. Jeżeli więc szukacie dobrej lampy przegubowej, to zwróćcie uwagę na jej parametry. Dzięki giętkiej szyjce dobrze doświetla. Głowica powinna być bardzo lekka praz umożliwiać obrót o 360 stopni. Bardzo dobrze sprawdzają się modele z mocowaniem w formie zacisku.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad. Dzięki nim Wasza pracownia modelarska spełni Wasze oczekiwania i to nawet w 100%. Same koszty inwestycji wcale nie są duże.

Leave a Comment