- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Pompa ciepła powietrze-woda – dlaczego warto w nią inwestować?
Mieszkańcy domów jednorodzinnych bądź bliźniaków często mają zagwostkę, w jaki sposób ogrzewać wodę. Można korzystać z zewnętrznych źródeł ogrzewania, jednak częstym wyborem jest pompa ciepła. Jej coraz szersza dostępność pozwala na zakup takiego sprzętu coraz niższym kosztem. Czym jest i dlaczego warto w nią inwestować? Podpowiadamy.
Pompa ciepła – czym jest?
W poszukiwaniu bardziej ekologicznego ogrzewania, wiele osób decyduje się na zastosowanie pompy ciepła. Pomaga ona zapewnić niskie koszty ogrzewania. Może ona działać bezawaryjnie nawet kilkadziesiąt lat. Urządzenie funkcjonuje na zasadzie pobierania energii cieplnej z otoczenia budynku, który przy udziale prądu przekształcany jest w energię wykorzystywaną w domach. Jedną z najczęściej wybieranych form jest pompa ciepła powietrze-woda.
Pompa ciepła jest elementem większego systemu, który składa się z trzech części: źródła dolnego, pompy samej w sobie oraz źródła górnego. Pierwsza z nich dotyczy gruntu, powietrza lub wody. Pompa czerpie ciepło z otoczenia i zmienia ją w formę ogrzewania. Źródło górne jest instalacją grzewczą w budynku. Najczęściej występuje pod postacią rozprowadzenia płaszczyznowego, takiego jak podłogowego, ściennego czy nawet sufitowego.
Technologia pompy ciepła opiera się na bardzo prostym mechanizmie, w którego skład wchodzi sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny oraz parownik. Każdy z tych elementów jest ze sobą ściśle skorelowany. Pomagają one w szybkim przetwarzaniu energii na ciepło.
Dla kogo jest pompa ciepła powietrze-woda?
Pompy tego typu można podłączyć do zamontowanej wcześniej instalacji grzewczej. Jej odbiornikami są zazwyczaj klasyczne kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe. Najbardziej efektywne jest użycie niskotemperaturowych odbiorników. Niewątpliwą zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest to, że ciepło przekazywane jest przez dużą powierzchnię. Dzięki temu nie potrzebna jest wysoka temperatura, jak w przypadku kaloryferów ściennych.
Pompa typu powietrze-woda sprawdzi się doskonale zimową porą. Temperatura wrzenia czynnika roboczego jest na poziomie poniżej 0 stopni Celsjusza. Z tego też powodu pompa działa efektywnie nawet, gdy na zewnątrz panują mrozy do -25 stopni. Daje to domownikom pewność, że przestrzeń mieszkalna zostanie odpowiednio ogrzana. Falowniki Fronius idealnie sprawdzą się przy instalacji takiego typu sprzętu.
Jest to dobra alternatywa dla pomp gruntowych. Są one zdecydowanie droższe od tych typu powietrze-woda, a finalny efekt jest identyczny. Jej montaż jest również prostszy i dostępny dla każdego. Dobrze sprawdzi się w przypadku małej powierzchni działki.