Jak kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?

Kupując dom, coraz częściej decydujemy się na odebranie go w stanie deweloperskim. Co to tak naprawdę oznacza? Czego możemy się spodziewać? Czy warto wybrać właśnie taką opcję?

Mieszkanie w stanie deweloperskim – czym jest i czy warto?

Na samym początku dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest stan deweloperski. W odróżnieniu od mieszkania wykończonego „pod klucz” odnosi się on do sytuacji, w której budynek bądź lokal co prawda jest ukończony, ale nie został ostatecznie przygotowany do zamieszkania.

Termin ów – w zależności od indywidualnych ustaleń ze sprzedawcą domu lub mieszkania – może obejmować: tynki znajdujące się w budynku, jak i na zewnątrz; „gołe” ściany; okna oraz parapety; wylewki; instalacje i kaloryfery.

W stanie deweloperskim właściciel z reguły musi we własnym zakresie zadbać o ocieplenie i wykonanie podłóg. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno fakt, że przestrzeń mieszkalną można urządzić całkowicie samodzielnie, dopasowując ją w pełni do własnego gustu. Poza tym mieszkanie w stanie deweloperskim jest o wiele tańsze od wykończonego domu.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co trzeba poprawić?

Nabyliśmy mieszkanie w stanie deweloperskim – co dalej? Oczywiście trzeba wykonać w nim te prace, które jeszcze pozostały niewykonane. Zwykle są one związane z elewacją budynku, instalacją gniazdek elektrycznych oraz zagospodarowaniem przydomowej infrastruktury.

Należy także zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów zostały stworzone już istniejące elementy mieszkania, np. profile okienne, parapety, kaloryfery, posadzki i balustrady oraz to, czym pokryto ściany. Na koniec – jeżeli oczywiście uznamy, że wszystko, co do tej pory zostało zrobione, nas zadowala i nie zamierzamy dokonywać w obrębie posiadłości żadnych poprawek (np. dotyczących układu czy ilości przyłączy) – trzeba zainstalować drzwi, pomalować wnętrze, a także położyć podłogi i kafle. Wtedy zostanie nam już tylko wnieść meble i cieszyć się z nowego mieszkania.

Jeżeli nie straszna nam jest fizyczna praca, mieszkanie w stanie deweloperskim pod wieloma względami przewyższa dom wykończony „pod klucz”. Dlaczego więc nie wybrać takiego rozwiązania?

COMMENTS

Leave a Comment