Projekty domów w zabudowie bliźniaczej – poznaj ich najważniejsze zalety i wady

Choć w Polsce prywatni inwestorzy stawiają najczęściej domy jednorodzinne, bliźniaki cieszą się coraz większą popularnością. Osoby wybierające projekty domów w zabudowie bliźniaczej zauważają, że zalety tego typu rozwiązań mają znacznie większe znaczenie niż ich wady.

Czy budowa domu typu bliźniak jest faktycznie taka droga? Jak wyglądają konstrukcje zabudowy bliźniaczej? Czy są to domy energooszczędne? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Zalety projektów domów w zabudowie bliźniaczej

Stawianie domu w zabudowie bliźniaczej niesie za sobą szereg zalet. Najważniejsze z nich dotyczą uniwersalności, energooszczędnej konstrukcji, funkcjonalnego układu pomieszczeń, a także niskich kosztów eksploatacji.

  • Domy niemal dla każdego

Zazwyczaj domy w zabudowie bliźniaczej traktuje się jako rozwiązanie dla dwóch rodzin. Tymczasem mogą one sprawdzić się w także w innych przypadkach. Przede wszystkim dom typu bliźniak jest w stanie pomieścić duże, wielopokoleniowe rodziny, które mimo upływu lat nadal chcą mieszkać blisko siebie.

Dom bliźniak okaże się również użyteczny dla małej rodziny. Single lub młode małżeństwa mogą wynająć drugi segment innej rodzinie lub zaadaptować go na potrzeby własnej firmy.

Więcej o wykorzystaniu segmentów domu bliźniaka znajdziesz w poradniku Dobre Domy.

  • Domy o symetrycznym układzie

Projekty domów do zabudowy bliźniaczej składają się dwóch symetrycznych segmentów, dzięki czemu ich budowa nie jest skomplikowana. Dodatkowo, jeśli istnieje taka potrzeba, prace można rozciągnąć w czasie na dwa etapy.

Podobieństwo segmentów w bliźniakach nie sprawia jednak, że są to domy o jednolitej, prostej bryle. W zależności od projektu bliźniaki mogą być:

  • szersze na środku budynku i węższe po bokach – jak np. w projekcie Nikita;
  • węższe na środku i szersze na dwóch skrzydłach – co widać na przykładzie projektu Lila.
  • Domy tanie w eksploatacji

Powtarzalność segmentów sprawia, że w trakcie budowy znacznie łatwiej wyeliminować mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Nie występują one także w ścianie łączącej dwie części budynku – wynika to z braku okien i drzwi. Ściana ta może być dodatkowo nieco grubsza niż inne ściany działowe, dzięki czemu będzie miała lepsze właściwości termoizolacyjne.

Energooszczędność bliźniaków wynika również ze wzajemnego układu stref użytkowych. Pomieszczenia w każdym z segmentów są ustawione względem siebie w taki sposób, aby pokoje ze strefy dziennej w jednej części domu nie sąsiadowały z pokojami strefy użytkowej w drugiej. W domach bliźniakach po dwóch stronach ściany łączącej mogą więc znaleźć się:

  • dwa salony (na parterze) i sypialnie (na piętrze),
  • dwa garaże lub pomieszczenia gospodarcze (na parterze) i sypialnie (na piętrze).

Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń do przechowywania w jednym segmencie, w której zazwyczaj panuje niższa temperatura, nie ochładza pomieszczeń strefy dziennej czy prywatnej z drugiej części bliźniaka.

Wady projektów domów w zabudowie bliźniaczej

Najczęściej wymieniane przez inwestorów minusy domów w zabudowie bliźniaczej dotyczą rozmiarów budynków, kosztów zakupu projektu oraz konieczności mieszkania z sąsiadem tuż za ścianą.

  • Zbyt duża powierzchnia

Zgodnie z prawem budowlanym domy bliźniaki mogą stać na dwóch sąsiadujących ze sobą działkach. Zdarza się jednak, że o ich budowie myślą także inwestorzy dysponujący pojedynczą, niewielką działką. W takich sytuacjach budowa bliźniaka może być trudna do zrealizowania lub niemożliwa.

Jak sprawdzić, jeszcze przed wyborem projektu, czy bliźniak zmieści się na pojedynczej działce?

  1. Zmierz działkę budowlaną – powinieneś znać jej długość i szerokość.
  2. Zapoznaj się z opisami projektów bliźniaków.
  3. Sprawdź minimalną długość i szerokość działki podaną w opisie i pomnóż ją przez dwa.
  4. Jeśli wynik będzie taki sam lub mniejszy od długości i szerokości Twojej działki, masz szansę zbudować na niej dwusegmentowy dom.
  • Wysoki koszt projektu

Cena projektu domu w zabudowie bliźniaczej dotyczy tylko jednego segmentu. Aby otrzymać dwa plany, tworzące względem siebie lustrzane odbicie, trzeba zapłacić podwójną stawkę. Problem wysokich kosztów projektowych dotyczy głównie wieloosobowych i kilkupokoleniowych familii. W innych przypadkach, czyli gdy budową bliźniaka są zainteresowane dwie osobne rodziny, ceny za projekt jednego segmentu są bardzo podobne do cen projektów domów jednorodzinnych.

  • Domy jak mieszkania

Wśród wad domów bliźniaków często jest wskazywana konieczność życia w zbyt bliskim sąsiedztwie z drugą rodziną. Niektórzy uważają nawet, że tego typu budynki właściwie nie różnią się niczym od mieszkań w blokach. Czy jednak jest to prawda? Jeśli bliźniak stoi na dwóch sąsiadujących ze sobą działkach, każda z rodzin dysponuje odrębnym wejściem do ogrodu, tarasem czy altaną. Przestrzeń prywatna nie jest więc w żaden sposób naruszona.

Ponadto warto pamiętać, że ściana między dwoma segmentami nie przypomina konstrukcji nośnych znanych z budynków wielorodzinnych. Ma ona znacznie lepsze właściwości akustyczne, dzięki którym hałasy z jednej części domu nie przedostają się do drugiego segmentu.

Zalety projektów domów w zabudowie bliźniaczej przekonały Cię do wyboru tego typu konstrukcji? Wejdź na stronę pracowni Dobre Domy i znajdź dla siebie idealny projekt.

COMMENTS

Leave a Comment