Beton dekoracyjny na podjazd
Wraz z nastaniem mody na szarość, surowe wnętrza i beton we wszystkich możliwych postaciach, przeminęła era postrzegania go, jako materiału nieatrakcyjnego i sprawiającego ponure wrażenie. Sam beton zresztą ewoluował od formy spękanej i kruszącej się nawierzchni do pięknych betonowych powierzchni ścian, podłóg czy podjazdów z ozdobnego betonu w kolorowych odcieniach i o różnych fakturach.
Współczesne rodzaje betonu dekoracyjnego znajdują swoje zastosowanie zarówno wewnątrz (podłogi, ściany, obudowy kominków, blaty, podesty) jak i na zewnątrz (betonowe podjazdy, tarasy, elementy małej architektury ogrodowej, murki oporowe).
Jak wybrać beton na podjazd?
Zazwyczaj dopasowuje się przestrzeń zewnętrzną do charakteru i stylu domu. Miejscem, które – jako jedno z pierwszych – wita gości, jest podjazd do bramy, wjazd do garażu czy ścieżka prowadząca do domu. Dlatego między innymi tak bardzo liczy się walor estetyczny, ale to przecież nie wszystko. Podjazd i inne wspomniane elementy otoczenia domu, oprócz wartości dekoracyjnej, muszą cechować też określone parametry wytrzymałościowe, jeżeli wszystko ma prawidłowo funkcjonować.
Materiałem spełniającym odpowiednie kryteria techniczne jest z pewnością beton. Oprócz dobrze znanej kostki betonowej w wielu wersjach, można stosować również jednolitą wylewkę betonową, korzystając z gotowych rozwiązań, na przykład z betonu dekoracyjnego na podjazd DECO STONE (http://betonnadom.pl/produkty/deco-stone), który nadaje powierzchni odpowiednią fakturę, tworząc efekt jednolitej, naturalnej, wysypanej drobnym kamieniem nawierzchni.
Prawidłowo wykonany podjazd betonowy
Służy latami, pod warunkiem, że pewne czynności, ważne dla późniejszej trwałości nawierzchni, są zaplanowane i wykonane prawidłowo.
Ozdobny beton na podjazd jest jednym z najbardziej eleganckich i trwałych rozwiązań. Jego wykonanie wiąże się z koniecznością wykorytowania (usunięcia warstwy ziemi) wyznaczonego terenu i zamontowania szalunku. Pierwszą warstwą jest ubity tłuczeń, następnie wylewana jest warstwa betonu, a następnie wykonywane są dylatacje w określonych odstępach (zazwyczaj co ok. 2 m) oraz z zachowaniem odpowiedniego, lekkiego nachylenia powierzchni ok 3% – te zabiegi umożliwiają późniejsze sprawne odprowadzanie wody.
Głębokość wykopów, grubość warstwy kruszywa czy wreszcie sposób wykonania drenażu i wszystkich pozostałych koniecznych prac, uzależnione są od rodzaju gleby i ukształtowania terenu, na którym buduje się podjazd.
Jeżeli chce się zamontować instalację przeciwoblodzeniową, również warto pomyśleć o tym wcześniej, choć możliwe jest jej wykonanie na już istniejącej powierzchni. Niestety, ten drugi przypadek wiąże się z przebudową podjazdu i wyłączeniem go z użytkowania na jakiś czas. Wodny lub elektryczny system podgrzewający nawierzchnię wymaga bowiem zakotwienia go w betonie – wykonanie tego podczas prac nad nowym podjazdem jest stosunkowo łatwe, prace na późniejszym etapie stanowią już pewien problem.
Zalety użytkowania betonu ozdobnego na podjazdach
Dwie główne zalety betonu – i to nie tylko tego ozdobnego – wysuwają się na plan pierwszy: trwałość i atrakcyjna cena. Ta druga cecha dotyczy zwłaszcza betonu dekoracyjnego, który cenowo rywalizuje z pozostałymi materiałami wykończeniowymi, np. z cegłą klinkierową, ceramiką czy kamiennymi okładzinami.
- Wysoka trwałość nawierzchni betonowej
Wszelkie powierzchnie podlegające znacznym obciążeniom wykonywane są najczęściej z materiałów betonowych, ze względu na ich dużą odporność na wszelkie niekorzystne warunki i niezwykłą trwałość. Wykonanie podjazdu z betonu dekoracyjnego w typowym domu jednorodzinnym, gdzie obciążenie powierzchni nie jest zazwyczaj bardzo duże – daje gwarancję dobrego wyglądu i komfortowego użytkowania przez długi czas.
- Wysoka estetyka powierzchni z betonu ozdobnego
Jako materiał wykończeniowy, beton zagościł już na dobre w architekturze i aranżacji wnętrz, wraz ze wszystkimi niuansami odcieni szarości i różnorodnej faktury powierzchni oraz możliwością uzyskania praktycznie każdego koloru. Podjazdy z betonu ozdobnego typu DECO STONE, posiadające jednolitą powierzchnię z ozdobną warstwą do złudzenia przypominającą ścieżki wysypane drobnym kruszywem, znakomicie prezentują się w naturalnym otoczeniu i niczym nie przypominają surowego, industrialnego materiału. Podjazd wykonany z takiego betonu jest ponadczasowy.
- Łatwość utrzymania nawierzchni w czystości
Betonową nawierzchnię można zabezpieczyć specjalnymi preparatami, a wszelkie zanieczyszczenia pojawiające się na niej z czasem (ziemia, liście itp.) spłukuje się po prostu wodą, jeżeli podjazd ma być umyty, lub tylko zdmuchuje je strumieniem powietrza.
Artykuł sponsorowany
Moda modą, jak najbadziej warto miec modny dom niż niemodny. Ale beton architektoniczny na podjeździe to oprócz estetyki także funkcjonalność. I ładnie wygląda i świetnie się sprawdza. To już nie te czasy, kiedy coś pękało czy się kruszyło. Ocenie pewny cement wysokiej jakości to gwarancja solidności. Wiem, bo sam mam:)
dzięki za parę fajnych rad