Pompy ciepła — jak wpływają na energooszczędność budynku?
Coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż pompy ciepła. Jest to urządzenie, które poza tym, że jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania budynku, to pozwala na spore oszczędności i wpływa na energooszczędność domu. W jaki sposób? Podpowiadamy.
Pompy ciepła — jak działają?
Pompy ciepła w Podkarpackim to urządzenia, które pobierają energię z powietrza, wody lub gruntu. Te ostatnie są najczęściej wykorzystywane w Polsce. Ich wysoka efektywność sprawia, że mogą być jedynym źródłem ogrzewania domu, a także wody użytkowej.
Pompy ciepła to urządzenia, które mają wiele zalet, jednak wciąż wielu właścicieli nieruchomości obawia się montażu takiego sprzętu, ze względu na panujące przekonanie dotyczące tego, że aby go kupić potrzebne są duże nakłady finansowe. Ceny pomp są coraz niższe, a dodatkowo inwestor może skorzystać z szeregu różnego rodzaju dopłat do ekologicznego ogrzewania.
Pompy ciepła a energooszczędność budynku
Pompy ciepła są coraz chętniej wybierane przez właścicieli nieruchomości, ponieważ mają wiele zalet. Ich obsługa jest bardzo łatwa — sprowadza się jedynie do wprowadzenia odpowiednich ustawień regulatora, dzięki temu nie musimy doprowadzać gazu na działkę, by zasilał kocioł. Na etapie budowy domu zwalnia też z konieczności budowania komina i właściciel nieruchomości nie musi martwić się o dostarczenie i składowanie paliwa stałego lub płynnego.
Pompa ciepła może być instalowana zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i grzejnikami, ponieważ skutecznie działa nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Najważniejszy jednak jest fakt, iż zapewnia darmową energię i nie emituje zanieczyszczeń do środowiska. Jest więc czystym jej źródłem, a do zasilania zużywa się niewiele prądu, który dodatkowo może być wytwarzany przez fotowoltaikę.
Pompy ciepła efektywnie ogrzewają budynki i przygotowują wodę użytkową, pobierając ciepło z otoczenia. Ich praca nie jest uwarunkowana importem paliw i nie wpływa negatywnie na środowisko.