Wymiana okien – kiedy i jakim kosztem?

Okna to ten element domu, który kupujemy raz na co najmniej kilkanaście lat. Dobrej jakości stolarka okienna powinna nam służyć długo i niezawodnie. Pamiętajmy jednak, że okna stale pracują a ich eksploatacja jest z reguły bardzo duża. Z czasem da się zauważyć, że czas naszych okiem mija i nadchodzi moment na ich wymianę. Jakie są tego zwiastuny? Poznański producent stolarki okiennej Domatus podpowiada jakie mogą być pierwsze oznaki zużycia się okien.

Kiedy wymienić okna na nowe?

Zauważalnie wyższe rachunki za ogrzewanie zimą oraz odczuwalne nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń w okresie letnim mogą sugerować, że okna stały się nieszczelne. Podobnie zwiększony hałas wewnątrz mieszkania może oznaczać mniejszą dźwiękoszczelność. Również zwiększona wilgotność powietrza w domu może świadczyć o tym, że za dużo przenika jej z zewnątrz przez szczeliny w oknach. Jeśli więc zauważymy, że takie sytuacje mają miejsce w naszym domu warto rozważyć wymianę okien na nowe, zwłaszcza jeśli obecne modele długo już nam służą. Wymiana okien to oczywiście spora inwestycja, jednak w dłuższej perspektywie czasowej straty jakie ponosimy w związku z dodatkowym ogrzewaniem pomieszczeń mogą być nieopłacalne. Inne przyczyny wymiany okien są bardziej oczywiste. Pęknięcia, wyłamania szyb czy uszkodzenia okuć uniemożliwiające zamykanie okna zmuszają nas do natychmiastowych kroków.

Kiedy jest najlepsza pora na wymianę stolarki okiennej?

Dla profesjonalnych montażystów okien każda pora roku jest dobra aby wymienić okna. Nawet zimą jest to możliwe o ile nie występują skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne jak bardzo wysokie mrozy gdyż w takiej temperaturze pianka montażowa może stracić swoje właściwości co uniemożliwi prawidłowe osadzenie okien. Zima nie stanowi również większej przeszkody przy wstawianiu okien do nowo budowanego budynku, w którym jeszcze nikt nie mieszka. Jeśli wymieniamy starą stolarkę okienna na nową w zamieszkiwanym przez nas budynku warto przenieść to na cieplejszą porę roku. Co prawda doświadczeni montażyści uporają się z tym dość szybko jednak stale otwarte okna przy minusowych temperaturach mogą dać się we znaki domownikom. Ponadto dobrze jest zaplanować wymianę okien razem z gruntownym remontem czy choćby malowaniem pomieszczeń aby uniknąć podwójnego bałaganu i sprzątania.

Ile zapłacimy za wymianę okien?

Ceny montażu okien wahają się w zależności od województwa jednakże wszystkie oscylują w okolicach 20-30 złotych za metr bieżący. Znacznie więcej zapłacimy za całościową obróbkę otworów okiennych wraz z materiałem. Za taką usługę zapłacimy 70 a nawet 90 złotych za metr bieżący. Montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych to ceny w przedziale 40-60 złotych za metr bieżący. Warto szukać rabatów przy zlecaniu kompleksowych usług, wiele firm montażowych oferuje je swojej ofercie. Nie warto z kolei zlecać wymiany okien przypadkowym „złotym rączkom”, gdyż niedoświadczona osoba może wyrządzić więcej szkód niż pożytku a oszczędność będzie tylko pozorna. Ostatecznie źle zamontowane i uszczelnione okna pociągną za sobą spore straty.

Leave a Comment