- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Wentylacja z rekuperacją – jakie są jej zalety?
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest coraz popularniejsza. Montuje się ją w wielu nowych budynkach i domach jednorodzinnych, gdyż dzięki niej między innymi obniża się koszty ogrzewania. Jakie są zalety wentylacji z rekuperacją?
Czym jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją?
Zanim pozna się zalety wentylacji mechanicznej z rekuperacją, warto wyjaśnić, czym ona jest i w jaki sposób działa. Rekuperator to centrala wentylacyjna, która składa się z wentylatora wywiewnego i nawiewnego oraz wymiennika ciepła. W wymienniku powietrze zasysane z zewnątrz jest ogrzewane, dzięki czemu do domu wpada strumień o wyższej temperaturze. Dodatkowo wentylacja z rekuperacją jest wyposażona w specjalny filtr, który usuwa z powietrza wszelkie pyły.
Wymiennik ciepła znajdujący się w rekuperatorze w domu jednorodzinnym ma kształt krzyżowy, dzięki czemu ciepłe powietrze wydostające się na zewnątrz, ogrzewa powietrze zasysane do środka. Jednocześnie oba kanały funkcjonują oddzielnie, co chroni przed mieszaniem się obu strumieni. Nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia i kurz znikają wraz z powietrzem wywiewanym, a z zewnątrz do wnętrza domu dociera powietrze świeże o przyjemnym aromacie.
Jak działa wentylacja rekuperacyjna? Tego typu wentylacja w domu jednorodzinnym zasysa świeże powietrze z zewnątrz i przez jeden kanał dostarcza do centrali wentylacyjnej. Z niej odchodzą kanały, które prowadzą do salonu, sypialni, pokojów dziecięcych i gabinetu. Tam za pomocą specjalnych kratek wentylacyjnych w ścianach lub suficie bądź okrągłych anemostatów nawiewane jest czyste powietrze. W łazienkach, toaletach, kuchniach i garderobach montuje się natomiast anemostaty i kratki wywiewne, które usuwają zanieczyszczone powietrze na zewnątrz za pomocą tak zwanej wyrzutni. W drzwiach lub ścianach pomiędzy pomieszczeniami z nawiewem i wywiewem wykonuje się otwory, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza.
Dlaczego warto wybrać wentylację z rekuperacją?
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest oferowana przez wiele firm w całej Polsce. Montuje ją między innymi przedsiębiorstwo http://problast.com.pl/. Dzięki rekuperacji maleją koszty ogrzewania domu jednorodzinnego, co jest jednym z największych atutów tego rozwiązania. To właśnie obniżenie kosztów utrzymania budynku jest najważniejsze dla większości Polaków, gdyż ceny węgla wysokiej jakości, gazu, oleju opałowego i innych paliw są wysokie. W ciągu sezonu grzewczego dzięki rekuperacji można zaoszczędzić nawet połowę kwoty, którą dotychczas wydawało się na zakup opału. Powietrze zasysane do domu jest ogrzewane zanim trafi do pomieszczeń mieszkalnych, co sprawia, że jego nagrzanie do odpowiedniej temperatury jest szybkie i efektywne.
Co ważne, tego typu wentylacja do domu może być stosowana bez względu na rodzaj opału wykorzystywanego do ogrzewania budynku. Jedynym ograniczeniem w przypadku ogrzewania węglowego jest zakaz montowania rekuperatora w kotłowni. Działanie wentylacji mogłoby zostać zaburzone przez pył węglowy, który unosi się w pobliżu pieca i miejsca składowania opału.
Świeże powietrze w domu przez cały dzień
Za pomocą rekuperatora usuwa się z domu nieświeże powietrze oraz zapachy gotowania, środków do czyszczenia i inne niechciane aromaty. Powietrze przez cały dzień pachnie przyjemnie bez konieczności używania kadzidełek, elektrycznych odświeżaczy i świeczek zapachowych. Wchodząc do domu, nie czuje się przykrego zaduchu, nawet gdy pogoda na zewnątrz uniemożliwia częste otwieranie okien i wietrzenie.
Czyste, świeże i przyjemnie pachnące powietrze poprawia samopoczucie domowników oraz stan ich zdrowia. Znikają problemy z bólami głowy, brakiem koncentracji czy sennością. Dzięki temu lepiej funkcjonuje się wszystkim osobom, które przebywają w domu, a nauka czy wykonywanie pracy zawodowej z domowego gabinetu stają się łatwiejsze i bardziej efektywne. Dodatkowo odpowiedni przepływ powietrza i usuwanie zanieczyszczeń z domu zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego oraz alergii. Filtr usuwa pyły z zasysanego powietrza, dzięki czemu katar sienny, łzawienie oczu i kaszel są mniej uporczywe.
Zmniejszenie ryzyka pojawienia się grzyba
Aby obniżyć koszty ogrzewania domu i zwiększyć komfort cieplny w pomieszczeniach, w większości nowych budynków wstawia się okna plastikowe. Są to szczelne i solidne okna, jednak uniemożliwiają działanie wentylacji grawitacyjnej wewnątrz. Dowodem na to jest para wodna, która skrapla się na szybach i powoduje powstawanie brzydkich zacieków na ścianach.
Zawilgocenie ścian w pomieszczeniu nie jest problemem wyłącznie estetycznym, gdyż przyczynia się do rozwoju grzyba. Grzyb na ścianie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, gdyż może powodować częste zapalenia oskrzeli, płuc oraz inne schorzenia, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i seniorów. Dzięki rekuperatorom, powietrze w domu jednorodzinnym jest osuszane z nadmiaru wilgoci, przez co ściany pozostają suche, a tworzenie się grzyba w kątach, za meblami oraz w pomieszczeniach wilgotnych (np. w łazience) jest niemożliwe.
fajne ciekawostki