Urządzamy ogród i przestrzeń wokół domu. Na co warto zwrócić uwagę?

Przeprowadzka do długo wyczekiwanego, wreszcie ukończonego domu zawsze dostarcza wiele radości i jest momentem, który na długo zapada w pamięć. Po uporaniu się z wykończeniem wnętrza, możemy wreszcie przejść do prac wykończeniowych związanych z ułożeniem kostki brukowej i z przygotowaniem ogrodu do nasadzeń. Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę, urządzając przydomową zieleń?

Aspekt pierwszy: zadbana zieleń, drzewa, krzewy i kwiaty

O wyglądzie posesji decyduje nie tylko elegancka bryła budynku, elewacja, ale również zadbana przydomowa zieleń i mała architektura ogrodowa. Te elementy pozwalają wpisać nowy budynek w charakter okolicy i zagospodarować działkę w taki sposób, aby jak najlepiej służyła domownikom. Ponadto, zadbana zieleń chroni prywatność mieszkańców przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, a także stwarza przytulną przestrzeń do wypoczynku po szkole i pracy.

Aspekt drugi: stabilny chodnik i ścieżki ogrodowe

Utwardzenie gruntu wokół domu jest istotne nie tylko ze względów estetycznych. Chodzi przede wszystkim o funkcjonalność i bezpieczeństwo domowników wracających do domu z ciężkimi zakupami czy powracających po nocnej imprezie. W naszych warunkach pogodowych chodnik jest nieodzowny przez cały rok, zarówno podczas wiosennych roztopów, jak i podczas letnich ulew. Wykonując prace wokół domu, warto zadbać o to, aby cechował się on równą powierzchnią i wysoką estetyką wykończenia. Eleganckim elementem zwieńczającym chodnik i ścieżki ogrodowe może być palisada betonowa, wykonana z łupanych powierzchni licowych, o interesujących melanżowych połączeniach kolorystycznych. Tak wykonany bruk stanowi ciekawą dekorację, która znacząco poprawia estetykę wokół domu. Szeroki wybór palisad można znaleźć w sklepie https://www.bruk-bet.pl/produkty/palisady.

Aspekt trzeci: oświetlenie wokół domu i posesji

Oświetlenie wokół domu sprzyja poprawie poczucia bezpieczeństwa, lepszej widoczności oraz tworzy wokół przydomowej zieleni przytulną przestrzeń. Odpowiednio oświetlona posesja staje się użyteczna także po zmroku – sprawia, że domownicy chętnie grillują, odpoczywają na hamaku w ogrodzie i na tarasie, uprzyjemniając sobie letnie i jesienne wieczory. Wybierając oświetlenie wokół domu, warto zwrócić uwagę na to, aby lampy dawały jasne, ale nieco rozproszone światło – w innym razie zamiast klimatycznego nastroju otrzymamy mało przyjazny odpoczynkowi efekt. Wieczorem chodzi przede wszystkim o to, aby wyciszyć, a nie pobudzić zmysły, dlatego warto zwracać uwagę na to, czy wybrane przez nas lampy nie będą razić nas w oczy.

COMMENTS

Leave a Comment