Trampolina ogrodowa dla dziecka – jakie standardy powinna spełniać?

Każdemu kto ma dzieci i własny dom z podwórkiem lub ogrodem, w pewnym momencie przychodzi do głowy pomysł zagospodarowania terenu jakimś sprzętem, który dostarczy wiele frajdy pociechom. Do wyboru mamy różne urządzenia: zjeżdżalnie, huśtawki, karuzele, ścianki wspinaczkowe. Wszystkie te urządzenia sprawiają dzieciom ogromną frajdę, ale również wspomagają ich rozwój fizyczny. Jest natomiast jeden, w który zdecydowanie warto zainwestować pieniądze – mowa o trampolinie ogrodowej. Dlaczego trampolina ogrodowa? 

Po pierwsze: rozwija koordynację wzrokowo – ruchową oraz sprawność fizyczną

Trampolina to doskonałe urządzenie rekreacyjne nie tylko dla dzieci. Duża trampolina ogrodowa odpowiednia jest również dla dorosłych. Jednak u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym korzystanie z tego sprzętu przynosi wymierne korzyści.

Doskonale rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Mózg uczy się przetwarzać szybkie sygnały wysyłane przez oko oraz układ narządu ruchu. Od jakości tej koordynacji zależy późniejsza umiejętność np. pisania czy czytania.

Na trampolinie dziecko uczy się skakać. Proces ten wymaga umiejętności zachowania równowagi. Mózg używa obu półkul podczas tych czynności. W rezultacie dziecko nabywa umiejętności wykonywania złożonych ruchów, które potem będą niezbędne przy nauce jazdy na rolkach, rowerze czy hulajnodze.

W dobie telefonów komórkowych i komputerów, po które już najmłodsze dzieci bardzo chętnie sięgają, koordynacja wzrokowo-ruchowa jest często zaburzona. Ćwiczenia na trampolinie ogrodowej mogą ten proces usprawnić. Warto więc zainwestować w sprzęt, który dając ogrom radości, zadba w międzyczasie o dziecięcy umysł. Więcej o tym, dlaczego skakanie na trampolinie jest dobre dla zdrowia przeczytaj w tekście na kobieco.pl.

Po drugie: dostępna dla każdego

Decydując się na zakup trampoliny ogrodowej warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym istotnym czynnikiem przy wyborze konkretnego modelu powinien być wiek użytkowników. W zależności od tego, kto ma ze sprzętu korzystać, możemy wybrać dużą lub mniejszą trampolinę ogrodową.

Niektóre rozwiązania użyte w trampolinach dla młodszych dzieci nie będą odpowiednie dla starszych. Praktyka pokazuje, że jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto zdecydować się na dużą trampolinę ogrodową, gdyż dorośli, jak dzieci, równie chętnie ćwiczą na trampolinie ogrodowej i rozładowują na niej stres. Ćwiczenia na trampolinie ogrodowej pomagają w odprężeniu.

Drugim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, to oczywiście jakość wykonania i wykończenia, a co za tym idzie bezpieczeństwo użytkownika. Główną zasadą, do której należy się stosować, jest oczywiście przestrzeganie zaleceń producenta. Warto zwrócić uwagę na system podtrzymywania maty. Na rynku dostępne są trampoliny z gumkami oraz sprężynami.

Gumy są bezpieczniejsze, lecz mniej trwałe. Dobrze zabezpieczone sprężyny, wydają się lepszym rozwiązaniem. Wielu producentów decyduje się również na użycie materiałów, które są bezpieczniejsze dla użytkownika: nie powodują mocnych otarć czy zadrapań. Warto zwrócić uwagę czy zastosowano osłony i czy dostępna jest drabinka, którą bezpiecznie możemy wejść czy zejść.

Po trzecie: bo nie jest to urządzenie drogie

Ostatnim, ale też ważnym dla wielu z nas, czynnikiem jest cena. Każdy chciałby kupić trampolinę ogrodową tanio. Ważne, żeby cena nie była jedynym kryterium – trzeba wziąć tez pod uwagę pozostałe, omówione wcześniej czynniki.

Leave a Comment