Ściany bloków nie muszą być szare. Murale coraz częściej zdobią osiedla.

Piękne malowidła zdobiące niegdyś szare i ponure ściany bloków, niesamowite arcydzieła na drodze do pracy, szkoły bądź tuż za oknem. To dzięki nim możemy obcować ze sztuką nie tylko w galeriach, ale również w codziennym życiu. Murale i ich zastosowania przynoszą zawsze radość naszym oczom, pięknie zasłaniając szarość i jednolitość zatłoczonych miast. Murale coraz częściej zdobią ściany budynków – czy to koniec z szarościami?

Czym jest mural?

Murale należą do kreatywności street-art, której nazwa zazwyczaj kojarzy się z niezbyt estetycznymi graffiti. Te jednak wyróżnia estetyka, artystyczny charakter i przede wszystkim rozmiar malowidła, które swoje korzenie mają już w samej prehistorii. Słynne w czasach Bizancjum, zdobiły miasta Cesarstwa Rzymskiego, na wieki zapomniane, by znów zyskiwać coraz większą popularność na całym świecie. Wielkoformatowe grafiki ścienne są malowane na całym świecie na zlecenia, w trakcie specjalnych festiwali bądź imprez, a ich kolebką stała się słoneczna Hiszpania.

Murale w Polsce

Polska może pochwalić się wyjątkowymi dziełami uzdolnionych artystów na ścianach, a nowe murale powstają, z roku na rok rozjaśniając i ofiarowując nowe życie przestarzałym i starym elewacją. Mural w Bielsku-Białej, autora Artura Bosowskiego, mural w Katowicach Mony Tusz, czy nowoczesną grafika w Łodzi Sainera. To tylko kilka przykładów udowadniających, w jak piękny i niecodzienny sposób artyści zaczęli zdobić ściany zewnętrzne naszych mieszkań i potwierdzają, że warto podjąć się takiej inwestycji.

Polskie murale niejednokrotnie były wymieniane wśród najpiękniejszych murali na całym świecie i jednoznacznie staliśmy się krajem, który potwierdza, że ściany nie muszą pozostać szare I ponure, a wywołać uśmiech i zachwyt wśród przechodniów i mieszkańców.

Kto zajmuje się tworzeniem murali?

Wszystko pięknie i pięknie się na murale patrzy. Jednak nie raz każdy z nas zadawał sobie pytania, co za szalony artysta podjął się tak wielkiego płótna tworząc upiększenie miastowego zgiełku. Owszem malunkiem murali zajmują się przede wszystkim artyści, bardzo często soliści street-artu, jednakże wraz z większą popularnością wielkoformatowych malowideł powstały wyspecjalizowane firmy, które podejmują się projektowaniem oraz wykonaniem grafiki.

Murale upiększają nie tylko stare bloki, ale również stają się idealnym urozmaiceniem wyglądu nowego budownictwa. Deweloperzy z wielkim zapałem zlecają upiększanie nowo powstałych apartamentów, gdyż jednoznacznie mural podnosi wartość mieszkań. Dlatego tak wiele osób, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot sąsiedzkich decyduje się na, wbrew pozorom nie za drogą inwestycje w swoje otoczenie. Wśród firm polskich często słyszymy o Good Looking Studio, która zasłynęła niejednokrotnie projektami reklamowymi dla wielkich koncernów oraz malowidłami, które zapierają dech w piersiach.

To przykład firmy, która pomaga zająć się niezbędnymi formalnościami, stawia na kontakt z klientem, tworząc dla niego spersonalizowany projekt oraz wykonuje pracę szybko i zaskakująco dobrze! Warto sprawdzić ich pracę, bo murale tworzą nawet ze zwykłych reklam arcydzieła.

Wyjątkowe i piękne upiększenie przestrzeni publicznej wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie oraz zadowolenie z miejsca gdzie mieszkamy. Murale zlecane są przez firmy, muzea oraz wspólnoty nie bez powodu, gdyż jest to piękna alternatywa dla szarych i nieatrakcyjnych ścian.

Leave a Comment