Pamiątki z wakacji – co kupić, a czego nie? Krótki poradnik o stylu, jego braku i poczuciu wstydu z nieudanych zakupów

Wybierając się na wakacje myślimy nie tylko o odpoczynku, ale również zakupieniu pamiątek dla siebie i swoich bliskich. Możliwości jest naprawdę sporo, dlatego tu nie będzie miało zastosowanie powiedzenie: od przybytku głowa nie boli, gdyż właśnie ów nadmiar powoduje spore zamieszanie i dezorientację. Zatem co warto kupić, a z czego lepiej zrezygnować, by nie czuć wstydu z powodu zakupu nieudanego prezentu.

Kubek – dobry wybór, jeśli nie tylko zbierasz, ale również wykorzystujesz

Zwykle najprostszą pamiątką z danego miejsca jest kubek. I tutaj można wybrać model z krajobrazem danego miasta, plażą czy też górami, w zależności od tego, gdzie się znajdujemy. Bardzo wiele osób decyduje się na nadruk zdjęcia z wakacji, wszak w dobie aparatów cyfrowych i smartfonów ma się do nich bezpośredni dostęp i już po kilku chwilach można trzymać w ręce kubek ze zdjęciem pupila na tle morskich fal i piasku bądź dziecka czy też partnera. Czy taka pamiątka jest w dobrym guście? Jeśli zbieramy kubki tego typu, to będzie pasować do naszej kolekcji. Jeśli nie będzie dodatkiem, który można postawić jako dekorację na regale. Jednak kubek, to kubek i jednak warto z niego korzystać, a nie eksponować jak drogą porcelanę, gdyż dla niektórych może to być groteskowe i w nie najlepszym guście.

Muszelkowe dekoracje są passe, chyba że masz pokój w śródziemnomorskim stylu

Jeśli kubek może być mało efektowną ozdobą, to co powiedzieć o muszelkowych dekoracjach. Serwetnik wykonany z muszelek albo muszelkowa szkatułka, to tylko niektóre przykłady takich osobliwych dzieł, gdzie klej widoczny jest z daleka i wygląda to raczej mało estetycznie. Zresztą taka dekoracja raczej do niczego nie będzie nam pasować. Na prezent też średnio się nada, bo jeśli ktoś nie ma wystroju w śródziemnomorskim stylu, to muszelkowa dekoracja wyląduje na dnie szafy z innymi suwenirami.

Bursztynowa biżuteria – hit czy kit?

Jak wiadomo jantar, czyli bursztyn jest niezwykle popularnym surowcem do tworzenia biżuterii i może osiągać astronomiczne ceny, mimo że de facto jest kopalną żywicą drzew iglastych. Niemniej jednak znalezienie bursztynu to prawdziwa sztuka, tym bardziej dużego okazu. Piękny kolor i zatopione w nim niewielkie żyjątka, np. komary, tylko podbijają cenę. Czy jednak za tym szaleństwem idzie zainteresowanie nabywców? Niewątpliwie bursztyn ma wielu wiernych fanów, jednak trzeba jasno sobie powiedzieć, że taka biżuteria nie każdemu i nie do wszystkiego będzie pasowała. Oczywiście nie trzeba wybierać bursztynowych korali i można zdecydować się np. na pierścionek czy bransoletkę z bursztynem, który w połączeniu ze srebrem pięknie się prezentuje. Zatem dla miłośnika takich ozdób będzie to bardzo dobry prezent, pod warunkiem, że mamy do czynienia z prawdziwym surowcem, a nie podróbką. Wtedy raczej pozostaje nam jedynie wstyd…

Ciupagi i dekoracje „made in China” – kupuj produkty wykonywane przez lokalnych rzemieślników

Jeśli chodzi o podróbki, a właściwie produkty nieoryginalne, to mnóstwo takich rzeczy znajdziesz na letnich straganach. Zamiast kupować ciupagę od górala, kupujesz zatem tę od Chińczyka, ponadto ani ona ładna ani przydatna, chyba że na dziecięcy bal przebierańców. Zatem takim prezentom mówimy stanowcze: nie! Znacznie lepiej kupować produkty u lokalnych rzemieślników. Zatem sprawdzą się choćby tradycyjnie haftowane kapcie albo chusty góralskie. W Koniakowie można zdecydować się na produkty koronkowe, ale stringów jako pamiątki nie polecamy. Lepiej wybrać serwetę, kolczyki, bluzki albo sukienkę. W przypadku tych ostatnich trzeba się liczyć z dużym wydatkiem. Z podróży można również przemycić nieco lokalnych smaków, a więc można zdecydować się np. na górskie oscypki.

Zatrzymaj wspomnienia, wywołaj zdjęcia i kup uniwersalne, eleganckie ramki

Nasza ostatnia propozycja jest najbardziej ponadczasowa, a mianowicie mamy na myśli ramki do zdjęcia. Taka pamiątka nie musi oczywiście oznaczać ramki zdobionej atrybutami symbolizującymi góry czy może, a także napisem, gdyż można zdecydować się na klasyczną ramkę na zdjęcia 30×40. Do wyboru są zarówno te w stylu rustykalnym z postarzaną strukturą drewna, jak i industrialnym, przywodzące na myśl powierzchnię betonu, a także połyskujące ramki do zdjęcia w stylu glamour. Dzięki nim zatrzymasz wspomnienia z wakacji i ulubione kadry wyeksponujesz na ścianie w salonie.

Pamiątki z wakacji nie zawsze są w dobrym guście. Ważne, by kupując prezent dla kogoś znać jego upodobania, a przed zakupem kolejnego niezbyt gustownego suweniru dwa razy się zastanowić, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Leave a Comment