- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Jak zaaranżować dom w stylu klasycznym, aby przez wiele lat świetnie się prezentował i przyciągał uwagę
Antyczny, czy też klasyczny styl charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnego materiału, jakim jest kamień. Dom urządzony w taki sposób może być ponadczasowy i przetrwać zmieniające się mody, a także różnorodne warunki. W dzisiejszym poradniku przedstawimy współczesną odsłonę takiego stylu i podpowiemy, jak urządzić mieszkanie, by przyciągało uwagę.
Po pierwsze: wykończenie ścian w klasycznym stylu
Dom urządzony w stylu nawiązującym do antyku powinien być niezwykle wytworny, a jednocześnie nieco surowy. Dlatego ściany polecamy wykończyć w kamieniach dekoracyjnych, tym bardziej, że można wybrać nie tylko klasyczny marmur, ale również łupek, wapień czy kwarcyt. W zależności od kolorystyki, którą się preferuje można stworzyć wnętrze bardziej słoneczne, wykorzystując kamień o złotobrązowym odcieniu, przywodzącym na myśl drewno teakowe albo zdecydować się na surową aranżację, gdzie dominuje biel czy też szarości. Kamień dekoracyjny w sklepie Klink zachwyca najwyższą jakością, dlatego zachęcamy, do przejrzenia bogatej oferty. Wnętrza w kamieniu można uzupełnić o te wykończone w boazerii angielskiej, choć jest ona synonimem bardziej współczesnych wnętrz, to jednak takich w tradycyjnym wydaniu.
Po drugie: podłogi jak z antycznych pałaców
Kolejną kwestię stanowi wykończenie podłóg. Jeśli chcemy ściśle trzymać się tradycyjnych, antycznych rozwiązań, to oczywiście jedynym słusznym wyborem będzie kamienna podłoga bądź też mozaika z kamieni i szkła. Zatem w nowoczesnej odsłonie polecamy płytki kamienne na podłogę, zarówno marmury, jak i granit, czy też łupek. Świetnie sprawdzą się również płytki ceramiczne, które mogą nawiązywać do tradycyjnej mozaiki. Można zdecydować się na gresy podłogowe, które występują w różnych rodzajach wykończenia i mogą imitować wiele materiałów. Podłoga może być w tym przypadku zarówno matowa, jak i połyskująca. Pierwsza struktura będzie dopełnieniem tej widocznej na ścianach, a druga będzie stanowiła swoisty kontrast dla stonowanych ścian.
Po trzecie: Meble z kamienia i naturalnych materiałów
Również meble mogą być wykonane z kamienia naturalnego. Tu polecane jest połączenie stali i granitu lub marmuru. Takie meble są niezwykle efektowne i łączą klasykę z nowoczesnością, a jednocześnie mogą znaleźć się w stylizowanym wnętrzu. Warto postawić na stoły z kamiennym blatem. Sprawdzą się również szafki kuchenne wykończone na frontach warstwą kamiennej tapety. Oczywiście w tym przypadku również można postawić na naturalne blaty kuchenne. Oczywiście, aby nie było zbyt monotonnie i surowo, a także w chłodnym charakterze, warto postawić również na meble drewniane. Tu oczywiście należy wymienić łóżko ze zdobionym wezgłowiem, a także sofę w salonie z drewnianymi elementami oraz krzesła dopasowane do klasycznego stołu. Warto wykorzystać meble wykonane z drewna egzotycznego, wszak ono także symbolizuje pierwsze kultury, gdzie rozwijała się architektura. Można postawić również na te wykonane z tradycyjnych włókien, np. bambusa.
Po czwarte: dodatki w klasycznym stylu
Niewątpliwie dom w klasycznym stylu nie byłby prawdziwie antyczny bez odpowiednich dodatków. Zatem świetnie sprawdzą się popiersia i rzeźby stawiane w salonie czy też sypialni. Można postawić na te tradycyjne marmurowe. Doskonałym wyborem będzie również sztukateria dekoracyjna na ścianach, tam gdzie nie zastosowano kamienia, a np. boazerię. Przede wszystkim nie można zapomnieć o elementach oświetleniowych. Doskonale sprawdzą się żyrandole w klasycznym stylu, oczywiście epoki nowożytnej. Zatem warto wybrać te bogato zdobione, np. kryształami, a także ceramicznymi kloszami przywodzącymi na myśl elegancką, chińską porcelanę, która powstała wszak u schyłku antyku i początku średniowiecza. Warto zainwestować również w cięższe, eleganckie zasłony, np. lniane, albo lżejsze, wykonane z jedwabiu.
Dom urządzony w klasycznym stylu może przyciągać uwagę nie tylko bogactwem faktur i naturalnych materiałów, ale również swoją surowością i elegancją. Wykorzystanie kamienia w sposób szczególny pozwoli oddać charakter ówczesnej epoki, a także tych neoklasycystycznych, nawiązujących do architektury starożytnej, od której wszystko się zaczęło.