Najlepsze sposoby na ochronę roślin ogrodowych przed chwastami i szkodnikami. Poznaj je wszystkie

Każdy dumny posiadacz ogrodu chce by jego skrawek ziemi prezentował się jak najlepiej, tak by sąsiedzi podziwiali kunszt gospodarza. Niemniej jednak nawet najbardziej skrupulatna pielęgnacja roślin, drzew czy krzewów nie zapewni pełnej ochrony. Są takie szkodniki, które żywią się korzeniami, a także bulwami roślin, a walka z nimi jest trudna, jednak można wyjść z niej zwycięsko. Jeszcze większą zmorą są chwasty. Dziś podpowiemy jak radzić sobie z takimi problemami.

Zapobieganie pojawianiu się chwastów – częste ręczne usuwanie i stosowanie nawozów z odchwaszczaniem

Niektóre chwasty można zwalczać, dzięki zapewnieniu trawie odpowiedniego PH. Jak wiadomo to pomiędzy 4,5 a 5 jest najbardziej korzystne. Jeśli PH jest skrajnie kwaśne można zdecydować się na wapniowanie trawnika, które może pomóc poradzić sobie z niektórymi niechcianymi roślinami niszczącymi piękny, „zielony dywan”. Podobnie zbyt zasadowy odczyn również może powodować pojawienie się chwastów, które lubią właśnie takie warunki. Tutaj pomocne jest nawożenie z dodatkiem torfu. Oczywiście pojawiające się chwasty warto usuwać ręcznie przy użyciu motyki. Usunięcie chwasta wraz z korzeniem nie jest oczywiście gwarantem tego, że nie pojawi się on w przyszłości. Odchwaszczenie trawnika i stosowanie środków chemicznych to ostateczność. Jednak są chwasty na które nie działa motyczkowanie i są wyjątkowo oporne. Trzeba więc stosować cierpliwą pielęgnację trawnika i rabat.

Koszenie, aeracja i wertykulacja ma znaczenie

W przypadku trawnika chwastów można pozbyć się poprzez regularne koszenie i wertykulację trawy. Usuwanie starej darni powoduje, że robi się miejsce na nową i można dosiać nasiona w pustych miejscach albo poczekać aż trawa sama zacznie się rozkrzewiać. Dodatkowo trzeba jednak stosować nawozy, tylko nie przed intensywnymi deszczami ani w czasie suszy, zatem trzeba wybrać odpowiedni termin, a wcześniej nie zapomnieć o aeracji, która pozwoli wniknąć składnikom odżywczym do korzeni. Odżywione korzenie są silne, zatem jest mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się chwastów.

Ochrona zewnętrzna jest ważna dla rabat i sadzonek

Jeśli w ogrodzie ma się sadzonki malin czy truskawek, to należy je odpowiednio chronić przed szkodnikami. Tu doskonale sprawdzi się agrowłóknina. Trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć, aby nie została porwana przez wiatr i zastosować specjalne szpilki, które wbija się w ziemię. Jeśli chodzi o rabaty, to najlepiej w przypadku roślin ciepłolubnych sprawdza się agrotkanina. Trzeba zainwestować w najlepszej jakości siatki i tkaniny w euroogrod.com.pl znajdziecie nie tylko tkaniny chroniące przed chwastami, ale również siatki, które stanowią barierę dla szkodników. Kret czy nornica mogą zniweczyć naszą ciężką pracę i zniszczyć trawnik czy rabatę. Dlatego należy wybierać najskuteczniejsze poprzeczne siatki na krety, które należy rozłożyć pod warstwą darni, ok. 10 cm pod powierzchnią. Warto zaznaczyć, że taka ochrona ogrodu nie eliminuje możliwości uprawy roślin w ogrodzie, gdyż korzenie mogą swobodnie przedostać się przez warstwę siatki w głąb ziemi, natomiast szkodniki nie mogą przekopać się na powierzchnię.

Sadzenie roślin cebulowych w koszyczkach

Nie tylko korzenie są przedmiotem zainteresowania szkodników w ogrodzie. Nornice i myszy bardzo często interesują się bulwami i cebulami roślin, które są dla nich najlepszym pożywieniem. Aby zapobiec zniszczeniu plantacji tulipanów czy rabat pełnych krokusów i lilii, warto sadzić cebulki i bulwy w koszyczkach. Tak prosty patent pozwala ochronić je przed intruzami w ogrodzie. Ponadto znacznie łatwiej je zlokalizować i odkopać, kiedy już przyjdzie na to pora.

Nie zawsze w ogrodzie mamy wystarczająco miejsca na narzędzia, które potrzebne są w ogrodzie, a także drewno składowane na opał do kominka. W tej sytuacji najlepiej sięgnąć po plandekę, która ochroni je przed wilgocią. Ochrona ogrodu przed chwastami, szkodnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest bardzo ważna. Stosując odpowiednią pielęgnację i akcesoria można zniwelować problemy do minimum.

Leave a Comment