- Jak systemy nawadniające mogą zrewolucjonizować Twój ogród – Przewodnik dla początkujących
- Dlaczego warto podjąć współpracę z agentem nieruchomości?
- Co może być wkładem własnym? Sprawdź!
- Osłona na przewody – dlaczego jest kluczowa dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznych?
- Jak działa fotowoltaika i co warto wiedzieć o instalacjach solarnych?
Rozdzielnice do instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika stała się coraz modniejsza i aby system funkcjonował dobrze potrzebuje dobrej jakości instalacje fotowoltaiczne. Podstawowym sprzętem są rozdzielnice DC, AC czy DC/AC, które mają różne ograniczenia przepięć. Ważne by były dostosowane do wymagań bezpieczeństwa.
1. Jakie są rodzaje rozdzielnic?
2. O czym warto pamiętać przy montażu?
Jakie są rodzaje rozdzielnic?
Fotowoltaika potrzebuje rozdzielnic paneli fotowoltaicznych, które montuje się na ścianie budynku lub na konstrukcji panelu. Ten typ rozdzielnic posiada aparaturę przetężeniową i przepięciową oraz złączki wtykowe listowe. Zasila się je prądem stałym. Innym typem rozdzielnic są te przeznaczone do zabudowy przetwornic DC/AC. Montuje się je na ścianie i mają w sobie aparaturę zabezpieczeniową przetężeniową. Zasilane są na prądzie przemiennym z przetwornicy. Inną rolę odgrywają rozdzielnice sieciowe, które są przeznaczone do rozdziału, pomiaru, zabezpieczenia i przesyłania pozyskanej energii do sieci elektrycznej. Specjalistyczne rozdzielnice RPV są nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej. Chronią one przed prądami zmiennymi, a także są zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym strony DC i AC. Podstawowe rozdzielnie PV dzielą się na dwa typy: T2 i T1/T2.
O czym warto pamiętać przy montażu?
Przy etapie budowy warto wziąć pod uwagę, aby było odpowiednie miejsce w rozdzielnicy, do którego przyłącza się falownik/inwerter. To on pomaga przy montażu dodatkowych aparatów, jak zabezpieczenie przeciwprzepięciowe AC czy zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe, a także dodatkowy licznik, który pozwala na współpracę z falownikiem. Instalacja falownika powinna znajdować się niedaleko głównej rozdzielnicy elektrycznej budynku. Najkorzystniej jeśli znajduje nie więcej niż 10 m. Do planowanego miejsca powinien być doprowadzony przewód o przekroju 5 na 4 mm². Dzięki temu będziemy mogli podłączyć falownik o mocy do 25 kW. Z dachu prowadzi się cztery przewody jednożyłowe o przekroju 4 mm². Dzięki temu będziemy mogło podłączyć ok. 40 modułów PV. Jeśli długość linii DC przekracza 10 m to warto zamontować dodatkową skrzynkę z zabezpieczeniem przepięciowym DC, która znajduje się blisko modułów fotowoltaicznych. Aby zminimalizować długość okablowania, inwertery montuje się niedaleko modułów fotowoltaicznych w pobliżu rozdzielni głównej budynku.
Specjalne rozdzielnice pozwalają na zabudowę instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, że podstawowymi elementami wyposażenia są zabezpieczenia przed prądami zwrotnymi i przeciwprzepięciowe strony DC, a także wyłącznik główny generatora.