Jeden pokój dzieli nastolatek i 10-latek – czy można zaaranżować go tak, aby spełniał oczekiwania tej dwójki? Z nami to się uda!

Kiedy metraż naszego mieszkania nie pozwala na wydzielenie osobnych pokojów dla dwóch chłopców między którymi jest spora różnica wieku, trzeba poradzić sobie w inny sposób. 15-latek i 10-latek mogą dzielić wspólnie pokój, a jednocześnie każdy z nich może mieć swoją prywatną przestrzeń. Wydaje się, że łatwo powiedzieć, a gorzej zrealizować, jednak spróbujemy udowodnić, że to możliwe. Zatem, co możemy zrobić?

FF

Dwukolorowe ściany czy jednolite barwy – co wybrać?

Wybór wykończenia ścian zależy w dużej mierze od tego, czy chcemy pokój dzielić na dwie strefy, a także czy pozwolimy dzieciom na udekorowanie ścian. Młodszy może powiesić w swojej części np. koszulki piłkarskie w antyramach, a starszy plakaty ulubionego zespołu. Oczywiście może się zdarzyć, że np. piłka nożna będzie ich wspólną pasją, wtedy piłkarskie akcesoria mogą znaleźć się w całym pokoju. Można połączyć wykończenie w cegle klinkierowej i białe ściany albo zdecydować się na wykończenie w betonie dekoracyjnym. Stonowane wykończenie będzie lepsze, gdyż starszy z braci nie będzie oponował, a w przypadku ciepłych barw, jak „ z przedszkola” mogłoby skończyć się trzaskaniem drzwiami albo pomalowaniem części koloru na zupełnie niepasujący kolor. Warto zatem wybrać styl demokratyczny i głosować za jednolitym lub dwukolorowym, ale stylowym rozwiązaniem. Świetnie np. mogą komponować się ciepłe żółcie i szarości albo zielenie i szarości. W ten sposób można stworzyć zarazem wesoły i poważniejszy klimat w pokoju chłopców.

Uniwersalne meble dla chłopca, czyli co spodoba się obydwu

Kolejną bardzo ważną kwestią jest dobór mebli. Tu mogą być jeszcze większe spory niż w przypadku wykończenia ścian. Na pewno trzeba postawić na proste, nowoczesne bryły. Biało szare fronty świetnie się sprawdzą zarówno w małym, jak i dużym pokoju. Na pewno dla starszego chłopaka ważne będą regały, gdyż będzie miał sporo książek, albo płyt z muzyką czy grami. Do pokoju można wybrać jedną wielką komodę, którą chłopaki mogą dzielić. Trzeba tylko zadbać, by miała parzystą ilość szuflad, bo wbrew pozorom nie tylko dziewczyny mogą pokłócić się o ilość miejsca w szafie. Szafa przesuwna czy tradycyjna – tu pojawiają się wątpliwości. Jeśli masz do dyspozycji dłuższą ścianę w pokoju, to przesuwna, ale z równymi podziałami dobrze się sprawdzi. Zatem drążki i półki powinny znaleźć się po obydwu stronach. Lustro w środku zwykłej lub przesuwnej szafy będzie dobrym pomysłem, bo choć nastolatek niekoniecznie się do tego przyzna, to jednak chętnie zerka do niej przed wyjściem, by sprawdzić czy jego stylizacja na pewno jest „cool”. Meble dla chłopca można kupować w formie większych meblościanek lub dopasowywać do siebie różne moduły. Druga wersja sprawdzi się jeśli chcesz pokój przedzielić na dwie części.

Meblościanka do pokoju

Jak pomysłowo przedzielić pokój, by zapewnić odrobinę prywatności?

Nawet jeśli chłopaki się lubią, to jednak zwyczajowo drą ze sobą przysłowiowe koty i to bardzo często. Aby zatem unikać konfliktów i uciążliwego skarżenia jeden na drugiego, a także narzekania starszego, że nie ma gdzie zaprosić swojej dziewczyny, można zdecydować się na podział. Ścianka z karton-gipsu to jedna z opcji, jednak pracochłonna, poza tym wtedy trzeba zapewnić wejście dla każdego. Lepszym wyjściem będzie ścianka szklana z drzwiami przesuwnymi. Nowoczesne rozwiązanie, które jednocześnie nie przytłoczy żadnej z części pokoju. Szkło może być mleczne lub kolorowe, dzięki temu nie będzie przejrzyste, a jednocześnie takie rozwiązanie zapewni izolację akustyczną, dzięki której jeden z chłopców może ćwiczyć grę na gitarze w Guitar Hero, a drugi w tym czasie uczyć się w drugiej części pokoju.

Czy tradycyjne łóżko i łóżko – meblościanka będzie dobrym pomysłem?

Kwestia mebli sypialnianych jest bardzo ważna, bo przecież 15-latek nie będzie już chciał spać z 10-latkiem na łóżku piętrowym. Raczej nie sprawdzi się również łóżko podwójne. Aby nie przytłoczyć wnętrza można zdecydować się na łóżko tradycyjne i łóżko meblościankę, które za dnia pełniło będzie funkcję regału z biurkiem. Oczywiście jeśli w pokoju jest wystarczająco dużo miejsca, a także wolisz tradycyjne rozwiązania, możesz zdecydować się na dwa pojedyncze łóżka.

Urządzenie pokoju dla dwóch chłopców, jednego, który jest jeszcze dzieckiem i drugiego, który czuje się już niemal dorosły nie jest prostym zadaniem. Mamy nadzieję, że nasze propozycje zainspirują Cię. Być może wpadniesz na jeszcze ciekawszy pomysł!

Leave a Comment