Paczki do Polski z Wielkiej Brytanii. Co zmieniło się po Brexicie?
Wymiana przesyłek pomiędzy Polską i Wielką Brytanią od lat jest sposobem na dostarczenie bliskim prezentów czy niezbędnych rzeczy osobistych. Po spełnieniu określonych warunków można nawet wysłać rower, wózek dla dziecka, opony samochodowe czy leki. Standardowa realizacja usług kurierskich od niedawna przyjęła nową formę. Jest to wynikiem wystąpienia UK z szeregów Unii Europejskiej. Jakie zmiany w wysyłaniu paczek wprowadził Brexit?
Przesyłki z UK do Polski w nowych realiach
Brexit, czyli opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, sprawiło, że wymiana towarów pomiędzy tymi krajami jest obecnie regulowana nieco innymi przepisami. Wcześniej Anglia musiała się dostosować do reguł, jakie obowiązywały w całej UE. Obecnie decyduje o nich sama, przede wszystkim broniąc własnych interesów. Większość zmian, jakie nastąpiły po Brexicie, dotyczy przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że nie odczuwają ich osoby prywatne wysyłające przesyłki z UK do Polski.
Podstawową zmianą, z jaką musi się liczyć każdy nadawca paczki do Polski, jest odprawa celna. Chociaż można ja wymienić jako główną, wiąże się też z nią wiele konsekwencji. Do najważniejszych z pewnością można zaliczyć dłuższy czas realizacji usługi, więcej formalności i wyższe koszty. Nie wszystkie firmy kurierskie obsługują też przesyłki z UK do Polski. Wiele z nich zawiesiło usługi, przez co ich dostępność jest ograniczona, a klienci mają znacznie mniej ofert do wyboru.
Jak wysłać paczkę z Anglii do Polski?
Ograniczenie możliwości korzystania z usług kurierskich nie oznacza, że paczka z Wielkiej Brytanii do Polski nie może być już wysłana po Brexicie. Co ważniejsze, nadal można skorzystać z usługi online. Tanie paczki do Polski można łatwo nadać za pośrednictwem Euro Paka, w którym nadawca nie tylko znajdzie oferty, ale też wiele cennych informacji na temat nowych zasad wysyłki. Po zamówieniu usługi kurier z Anglii do Polski odbierze przesyłkę z domu nadawcy i dostarczy ją do adresata.
Aby wysłać paczki do Polski za pośrednictwem serwisu, należy postępować według następujących kroków:
- wypełnienie formularza na stronie z podaniem gabarytów, wagi paczki i miejsca docelowego,
- wybór oferty firmy kurierskiej,
- wypełnienie formularza związanego z odprawą celną (zawartość paczki, wartość przedmiotów, cel wysyłki itp.),
- podanie adresów nadawcy i odbiorcy,
- dokonanie opłaty za usługę,
- oczekiwanie na odbiór paczki.
W firmach, które obsługują trasy na Wyspy Brytyjskie, w koszty usługi często jest wliczona opłata celna. Jest to praktyczne rozwiązanie, gdyż ani nadawca, ani adresat nie muszą już sami dopełniać tego obowiązku. Wypełniając formularz na stronie internetowej serwisu pośredniczącego w wysyłce, można też zaznaczyć, że dokumenty celne i etykiety adresowe ma dostarczyć kurier z Anglii do Polski.
Paczka z Wielkiej Brytanii do Polski – opłaty celne
Jedną ze zmian, jaką wprowadził Brexit, jest konieczność poniesienia dodatkowych opłat związanych z odprawą celną. Nie oznacza to, że każdy, kto nadaje paczki do Polski, musi dużo za nie zapłacić. Np. w firmie DPD standardowa opłata za obsługę celną wynosi 6.05 EUR i jest pobierana wraz z opłatą za usługę. Znaczne różnice w kosztach pojawiają się dopiero wtedy, gdy wartość paczki przekroczy określoną przepisami kwotę. Jest to równowartość około 200 zł – zależnie od tego, w którą stronę jest przewożona przesyłka.
Dodatkowy koszt wynika z konieczności opłacenia podatku VAT. Dlatego chcąc wysyłać tanie paczki do Polski, warto dokładnie zaplanować, co ma się w nich znaleźć. Ta zasada dotyczy również produktów ustawowo objętych opłatą celną.