Jak złożyć basen stelażowy po sezonie? Poznaj nasze wskazówki
Baseny stelażowe to świetny pomysł na relaks. Wyróżniają się dużą odpornością na złe warunki atmosferyczne, a także atrakcyjnymi cenami. Jak złożyć basen stelażowy po sezonie? Jak najlepiej go przechowywać?
Jak złożyć basen?
Baseny stelażowe to urządzenia odporne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, jednak — podobnie jak każdy inny sprzęt — można je zepsuć. Szczególnie szkodzą im zwłaszcza złe warunki atmosferyczne. Problemem może być zarówno zbyt duże nasłonecznienie, jak i mróz.
Poniżej przedstawiamy pięć kroków, dzięki którym troska o dobrą kondycję basenu ogrodowego stelażowego będzie o wiele prostsza:
1. Złóż basen zgodnie z instrukcją
Podczas składania basenu stelażowego upewnij się, że basen został opróżniony i wysuszony. W ten sposób szybko pozbędziemy się pleśni i bakterii, które mogłyby się zalęgnąć w basenie zimą.
2. Zablokuj ramy, aby nie poluzowały się, gdy basen osiądzie. Dzięki temu zachowamy odpowiednią sztywność konstrukcji. Gdy za rok będziemy rozkładać nasz basen stelażowy, będziemy mieć pewność, że nie pojawiły się na nim żadne dziury czy pęknięcia.
3. Umieść złożony basen w miejscu, gdzie nie będzie narażony na szkodliwe warunki atmosferyczne. Basen powinien być przechowywany w suchym, odizolowanym od wody, miejscu. Najlepszym miejscem dla basenu jest podłoga — poza zasięgiem wzroku. Jeśli to możliwe, połóż go nieco ponad betonową posadzką. Ustabilizuj dodatkowo konstrukcję, by ta się nie osunęła.
4. Składanie i montaż ramek
Kiedy jesteś gotowy do złożenia ramek, powinieneś zrobić to ostrożnie i tak szybko, jak to możliwe. Pamiętaj, że nie wszystkie baseny mają ramę wykonaną z tworzywa, które jest odporne na szkodliwe działanie wody. Pamiętaj o tym, by wszystkie składowane elementy były dokładnie wysuszone.
5. Dezynfekcja pompy wodnej
Pompa to element, z którym spotykamy się w coraz większej ilości basenów stelażowych. Latem to właśnie ten element zapewnia nam czystą wodę. Jesienią, kiedy basen jest składany, lepiej byłoby, by przed odłożeniem go do piwnicy, dokładnie wyczyścić filtr. W przeciwnym razie mogą tam zaląc się grzyby i złośliwe drobnoustroje, które później, gdy za rok będziemy rozkładać nasz basen, mogłyby nam zaszkodzić.
Czy basen stelażowy trzeba dodatkowo czyścić specjalistycznymi środkami?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno jest to pomysł, który warto wziąć pod uwagę. Takie detergenty można kupić zarówno przez internet, jak i w wielu sklepach budowlano-remontowych. Zanim jednak wydamy na nie pieniądze, pamiętajmy o kilku rzeczach.
Upewnijmy się, że preparat jest właściwy do materiału, z jakiego wykonany jest nasz basen. Nie może on być żrący, aby nie naruszył elementów konstrukcji naszego basenu stelażowego ogrodowego. Jeśli nie wiemy, czy dany preparat dobrze się sprawdzi, powinniśmy wcześniej zaczerpnąć opinii fachowca. To o wiele tańsze rozwiązanie niż zakup odpowiedniego środku, który mógłby doprowadzić do zniszczenia konstrukcji.
Kiedy sezon na baseny stelażowe dobiega końca, możemy zaplanować umieszczenie basenu już w przyszłe lato. A może warto pomyśleć o zabudowie basenu? Z tego tekstu dowiesz się jak to zrobić: https://www.rp.pl/Styl-zycia/210709871-Odmien-swoj-taras-Baseny-stelazowe-w-nowoczesnej-minimalistycznej-zabudowie.html.