Naturalna tapeta z kamienia – gdzie warto ją zastosować?

Właśnie urządzasz dom i zastanawiasz się, jak udekorować ściany? Dobrym pomysłem jest użycie tapety z kamienia. Materiał jest zwany również fornirem kamiennym. Poniżej prezentujemy nieco więcej informacji o tej tapecie, która skradła serca Polakom.

Fornir kamienny – właściwości

Fornir kamienny to bardzo unikalny materiał, który jest dostępny w Polsce od prawie 10 lat. Pomimo tego, że jest już on dostępny w budownictwie już trochę czasu, dopiero teraz uzyskał odpowiednią popularność. Dlaczego jest ten materiał popularny dopiero teraz? Głównym czynnikiem jest tutaj cena. Nowe sposoby pozyskiwania forniru pozwalają go produkować znacznie taniej niż kilka lat temu. Jeszcze kilka lat temu za m2 trzeba było zapłacić aż 200 zł, natomiast obecnie za taką powierzchnię musimy zapłacić około 120 zł.

Fornir kamienny zyskał na popularności również dzięki architekturze. Wcześniej dekoratorzy aranżowali wnętrza tylko za pomocą kamienia oraz drewna. Nie ma zresztą co się dziwić, ponieważ naturalne materiały mają bardzo dużo zalet. Obecnie specjaliści od dekoracji wnętrz nie boją się sięgać po nowe materiały zwłaszcza te, które cechują się trwałością.

Fornir kamienny – gdzie zastosować?

Fornir kamienny dzięki swojej uniwersalności można go zamontować w wielu pomieszczeniach. Właściwie można go zamontować wszędzie, gdzie chcemy. Materiał ten posiada grubość do 3 mm. Tapetę wykonaną z naturalnego kamienia można montować we wnętrzach i na zewnątrz. Pomimo tego, że ten materiał jest cienki oraz odporny na wilgoć i ekstremalne warunki pogodowe. Omawiając fornir kamienny, należy wspomnieć o odpowiednim montażu. Ważną kwestią jest rodzaj kleju oraz sposób przyklejenia – należy zrobić to bardzo rzetelnie.

Naturalną tapetę z kamienia można stosować w łazienkach, a nawet pod prysznicem. Jak to możliwe? Ponieważ materiał ten jest wodoodporny. Jedynie trzeba pamiętać o odpowiedniej konserwacji, aby pory kamienia były zamknięte.

Fornir kamienny, dzięki swojej elegancji idealnie sprawdzi się w kuchniach. Poza możliwością wykończenia tym materiałem ścian można nim okleić szafki kuchenne. Efekt naprawdę jest wyjątkowy. Montaż takiej tapety jest bardzo łatwy, a więc nie musimy się martwić, że zostaną uszkodzone np. drewniane meble. Jeśli już o meblach mowa – fornirem możemy oklejać również meble. Dzięki temu możemy nadać swoim meblom naturalnego charakteru. Tapeta wykonana z naturalnego kamienia jest niezwykle odporna na obrażenia mechaniczne.

Leave a Comment