Moda na oświetlenie punktowe, która może zagościć w każdym wnętrzu!

Triki wnętrzarskie najczęściej zaskakują swoją prostotą. Okazuje się bowiem, że właściwie dobrane elementy wyposażenia, w tym oświetlenie, przemyślane miejsce montażu, kolory czy nawet detale, decydują o wystroju wnętrza. Co ważne, triki, które przedstawiają wizjonerzy najmodniejszych i najbardziej designerskich wystrojów, nadają się do zastosowania w każdym wnętrzu! Nawet amatorzy poradzą sobie z ich zastosowaniem. Pośród takich trików swoje miejsce znalazło oświetlenie w postaci reflektorków, czyli punktowych źródeł.

Funkcjonalnie, prosto, estetycznie

Reflektorki wpisują się w aktualne trendy minimalizmu stosowanego we wnętrzach. Nikt jednak nie ma na myśli przesadnej prostoty. Domownicy wcale nie chcą prowadzić ascetycznego trybu życia, który przejawia się między innymi w pozbywaniu wnętrz ich życia, wyrzucając nawet część mebli. Modny dziś minimalizm idzie w parze z estetyką oraz wystrojem, który buduje atmosferę każdego pomieszczenia.

Reflektorki doskonale wpisują się w tak powstałe potrzeby i oczywiście w najmodniejsze aranżacje wnętrzarskie. Są proste w swojej konstrukcji, a niewielkie rozmiary idealnie pasują do najmniejszych i niewymiarowych wnętrz. Sposób kierowania światła ma za to wpływ na zmianę proporcji wnętrz – optyczne powiększenie, pomniejszenie, poszerzenie. A może punktowe źródła światła umieszczone na szynie, niczym coraz popularniejsze spot lighty? Takie propozycje urozmaicają wnętrza, choć daleko im do lamp obwieszonych błyskotkami. W jaki sposób się prezentują, można sprawdzić zaglądając do sklepu Lampy.it. Jedno jest pewne, w kwestii połączenia minimalizmu i estetyki nie mają sobie równych!

Punktowe źródła światła umieszczane na szynach mają również tę zaletę, że najczęściej można decydować o kierunku padania wiązek świetlnych. Równomierne rozproszenie światła dla całego pomieszczenia czy precyzyjnie oświetlony, niewielki fragment przestrzeni? O tym decydują użytkownicy.

Zasady oświetlania punktowego

Jakie możliwości daje oświetlenie punktowe? Nie tylko wspomniany sposób regulacji światła. Ważnym atutem jest możliwość zmiany i poprawy proporcji wnętrz. Światło kierowane ku górze decyduje o tym, że pomieszczenia wydają się być większe. Jeśli punkt świetlny umieszczony na pewnej wysokości sprawia, że dół jest nieco zacieniony, a góra dobrze rozświetlona, oświetlany pokój czy przestrzeń wygląda na wyższy. Z kolei światło kierowane tylko ku dołowi optycznie obniża, dlatego taka propozycja jest idealna do wnętrz o bardzo wysokich sufitach.

Reflektorki w komplecie lub pojedyncze punkty świetlne zamontowane na ścianach przedpokojów, przy schodach i w ciągach komunikacyjnych, ze światłem skierowanym na krótsze ściany, dają wrażenie optycznego poszerzenia.

Minimalistyczna, ale bardzo efektowna dekoracja

Pewnie nie raz przyszło nam zawitać jako gość do osób, których wnętrza zyskały na wyjątkowym klimacie, dzięki oświetlonym wnękom czy półkom. Do takiego sposobu oświetlania nadają się doskonale właśnie pojedyncze punkty świetlne. Zamiast reflektorków można postawić na LED-owe źródła światła, których pobór mocy jest minimalny, co sprawia, że mogą świecić nawet całą dobę.

Alternatywą stają się listwy LED-owe, które w cudowny sposób oświetlają miejsca pod szafkami, bardzo wąskie wnęki i półki, a także przestrzenie, w których zastosowanie klasycznych konstrukcji oświetleniowych nie wchodzi w grę.

Minimalizm w przypadku oświetlenia punktowego, idzie w parze z efektem dekoracyjnym. Taka funkcjonalna ozdoba jeszcze długo będzie wpisywać się we wnętrzarskie trendy!

Leave a Comment