Lampy wiszące – do jadalni i salonu

Lampy wiszące są uniwersalne, bowiem z powodzeniem mogą gościć w różnorakich pomieszczeniach domowych. W zależności od estetyki i detali dopełniają również dowolnych aranżacji. Klasyczne, retro, współczesne, industrialne – wybór jest ogromny i nawet najbardziej wymagający, których niełatwo usatysfakcjonować, mogą przebierać w ciekawym oświetleniu. Jak jednak dobierać lampy wiszące do jadalni i salonu?

Oświetlenie sufitowe w salonie

Salon, zarówno ten będący oddzielnym pomieszczeniem, jak i mając na myśli część pokoju, który jest tak naprawdę wielofunkcyjny, niejednokrotnie spełnia funkcje reprezentacyjne. Tuż po przedpokoju, to właśnie salon staje się wizytówką domu, odzwierciedla upodobania aranżacyjne domowników. W salonie rodzi się charakter, dlatego tak ważny jest jego wystrój, a ten nie istnieje bez oświetlenia.

Niezależnie od przyjętego wystroju, dobrym pomysłem są lampy wiszące. Zawsze pięknie się prezentują, a ich funkcjonalność jest nieoceniona. Mogą być różnych rozmiarów, z odmiennymi detalami, ale poszukując wysokiej jakości, elegancji i precyzji w wykonaniu, warto przyjrzeć się ofercie Azzardo.com.pl. O ile znalezienie designu, który wpisuje się w wybraną aranżację, jest stosunkowo proste, o tyle decyzje dotyczące rozmiaru lampy wiszącej, mogą być błędne. Niestety rozmiar, który okazuje się zbyt mały lub zbyt duży, nie jest zauważalny w sklepie, gdzie oświetlenie zostaje wyeksponowane w odpowiedni sposób. Jak sobie poradzić z tą kwestią?

Wielkość wnętrza jest najważniejsza, a prosty sposób na określenie maksymalnego rozmiaru lampy, to banalne obliczenia matematyczne. Wystarczy dokonać pomiarów długości i szerokości wnętrza, przełożyć je z metrów na centymetry, a następnie pomnożyć przez 2,5. Otrzymany wynik określi średnicę lampy.

Lampy wiszące w jadalni

W jadalni oświetlenie zastosowane nad stołem ma znaczenie dla wyeksponowania przyrządzonych potraw, ale i wzmożenia apetytu. Poza tym to znacznie większy komfort jedzenia, gdy mówiąc wprost, widzi się to, co się spożywa. Oświetlenie tworzy również unikalną atmosferę, a posiłki to przecież wspólny czas z rodziną, nierzadko również okazja, by spotkać się ze znajomymi.

Choć jedzenie jest nam potrzebne do życia, to ma sprawiać przyjemność. Podczas śniadań czy obiadów powinna panować przyjazna, spokojna atmosfera, by cieszyć się wspólnym posiłkiem. Porządek w jadalni i ograniczenie zbędnych elementów, a także smaki i wartościowość dań, są bardzo ważne, ale nie można zapominać o lampach. Te wiszące powinny być na tyle nisko, aby dobrze oświetlać, ale jednocześnie nie znajdować się na wysokości wzroku, bo mogą oślepiać i zasłaniać rozmówców.

Elegancko, a nawet wytwornie prezentują się lampy wiszące w jadalni, które oferują design kilku punktów świetlnych umieszczonych na długiej szynie. Równie dobrze można wybrać kilka pojedynczych lamp wiszących, podłużnych i umocować je w regularnych odstępach. Taka kompozycja jest pożądana przy długich i prostokątnych stołach. Nad okrągłymi bądź owalnymi sprawdzi się pojedyncze źródło światła, ponownie o dobrze dobranych rozmiarach i wysokości umocowania.

Przytulnie i przyjaźnie

Zastosowanie światła o ciepłej barwie, które ma oprawę w postaci eleganckich i wysokich jakościowo lamp wiszących, sprzyja tworzeniu domowej, przytulnej atmosfery. Do salonów i jadalni ten typ oświetlenia sprawdza się najlepiej. Pod względem wizualnym można go dopasować kolorystycznie, detalami i zastosowanymi materiałami, by uzyskać unikalny wystrój.

Leave a Comment