Klucze imbusowe – jak wybrać model na lata

Klucze imbusowe, nazywane także sześciokątnymi, inbusowymi, limbusowymi lub ampulowymi, to jeden z tych rodzajów narzędzi ręcznych, jakich nie powinno zabraknąć w domowym warsztacie. Przydają się w wielu działaniach: naprawach rowerów i sprzętu AGD, pracy przy instalacjach wodnych i elektrycznych albo składaniu mebli.

Jak zbudowany jest klucz imbusowy?

W przekroju klucze imbusowe są sześciokątne, ich charakterystyczną cechą jest to, że wchodzą do wnętrza śruby. Klucze tego typu charakteryzują się prostą budową, najczęściej mają kształt litery “L”, niekiedy wyposażone są w rączkę. Najczęściej spotkać jednak możemy klucze imbusowe stworzone z jednego kawałka materiału.

Do czego najczęściej stosuje się klucz imbusowy?

Klucze imbusowe najczęściej mają zastosowanie w następujących pracach:

  • łączenie mebli i konstrukcji drewnianych,
  • drobne naprawy przy rowerze,
  • drobne naprawy sprzętu AGD,
  • prace przy instalacjach elektrycznych oraz wodnych.

Jakie są rodzaje kluczy imbusowych?

Wśród rodzajów kluczy imbusowych wymienić możemy:

  • klucze z uchwytem – pozwalają na efekt dźwigni, dobrze się sprawdzą przy śrubach zapiaszczonych lub zapieczonych,
  • klucz typu “L” – najpopularniejszy i najczęściej stosowany model klucza imbusowego, jest on zbudowany z jednego kawałka metalu, nie posiada dedykowanej rękojeści, używany może być dwustronnie. W tej kategorii wymienić można także klucz wielofunkcyjny, wyglądający nieco jak scyzoryk, wyposażony w różne rozmiary kluczy,
  • klucz typu T – w przeciwieństwie do klucza typu L, klucz typu T można złapać za podstawę. Dzięki temu możemy uzyskać większą siłę nacisku na śrubę, co może się przydać przy bardziej zaawansowanych pracach,
  • klucz izolowany – dzięki izolacji doskonale sprawdzi się do pracy z instalacjami,
  • klucz z kulką – kulka, umieszczona w jednym z ramion klucza, pozwala na manewrowanie końcówką w zasięgu 30 stopni, dzięki czemu można w ten sposób dotrzeć do trudno położonych miejsc,

klucze imbusowe

Jakich producentów kluczy imbusowych wybrać?

Wśród producentów kluczy imbusowych na pewno na uwagę zasługuje Neo. Firma oferuje zarówno pojedyncze klucze, jak i całe komplety. Wśród nich znajdziemy ciekawy zestaw kluczy imbusowych z kulką 09-512. Za ten produkt wydamy około 70 złotych, zawiera on najpopularniejsze rozmiary imbusów.

Osoby na co dzień pracujące imbusami doceniają narzędzia od Proxxon. Warto wśród narzędzi tej firmy wymienić scyzoryki z kompletem imbusów PR23956. Za zestaw tego typu zapłacimy około 40-60 złotych. Jest on idealny dla majsterkowiczów, instalatorów oraz rowerzystów.

Dużą ofertę, także mniej typowych produktów, jak klucze izolowane dla elektryków, proponuje Yato. U tego producenta znajdziemy także klucze typu “T” oraz klucze imbusowe wielofunkcyjne w formie breloku.

Leave a Comment