Jak skutecznie wyprać gruby wełniany koc?

Wełniane koce są bardzo ciepłe, do tego pięknie wyglądają położone na kanapie, czy na łożu. Ten dodatek jest bardzo wytrzymały, ale niestety, jego pielęgnacja może sprawić trochę kłopotu. Jak skutecznie wyprać gruby wełniany koc? Podpowiadamy!

Wełniany koc – dlaczego warto go mieć w mieszkaniu?

Koce są różne, zarówno jeśli chodzi o ich wielkość, barwę, jak i o skład. Wełniane modele powstają z naturalnego tworzywa, czyli wełny pozyskiwanej z owiec. Dlatego te produkty wyróżnia wysoka higroskopijność, czyli skutecznie pochłaniają wilgoć, a także pot. Poza tym ten materiał świetnie cyrkuluje powietrze, do tego jest hipoalergiczny. Grube koce wełniane doskonale sprawdzają się i latem, i zimą. Co istotne, pomogą one leczyć pewne schorzenia, takie jak migreny, czy bóle mięśniowe.

Koce z wełny są miękkie w dotyku, mało tego, szybko nawet po zwinięciu bądź złożeniu wracają do swojej pierwotnej formy. Do tego nie elektryzują się tak jak na przykład dzieje się to z tworzywami sztucznymi. Ta tkanina jest niezwykle wytrzymała, więc wełniany koc przetrwa w doskonałym stanie długi czas.

Jak skutecznie wyprać gruby wełniany koc?

Jeśli już zdecydujesz się na zakup wełnianego koca, musisz o niego odpowiednio dbać, aby włókna pozostały w dobrej kondycji. Co ciekawe posiadają one zdolność do samooczyszczania, dlatego nie będzie widać na nich często brudu ani zanieczyszczeń. Aby tak się stało, trzeba pamiętać, aby systematycznie wietrzyć koce na świeżym powietrzu, dzięki temu umożliwimy przebieg samoistnego procesu oczyszczania.

Co gdy materiał koniecznie wymaga prania? Najlepiej skorzystać z usług fachowej pralni chemicznej, która dobrze wie, w jaki sposób czyścić naturalne tkaniny. W sytuacji, gdy nie masz takiej możliwości postaw na pranie ręczne lub w pralce na takim programie bądź skierowanym konkretnie tylko do wełny. Niektóre sprzęty mają osobne ustawienia do koców i kołder, warto z nich skorzystać. Woda powinna mieć maksymalnie 30 stopni! Dlaczego? Inaczej włókna ulegną zniszczeniu, a nawet mogą znacząco zmniejszyć swoją wielkość.

Grube koce złóż w kostkę, zanim umieścisz w bębnie, poprzez to nie stłuką się zbyt mocno. Do tego koniecznie musisz zastosować odpowiednie środki piorące przeznaczone właśnie do wełny. W ich składzie zawartość lanoliny gwarantuje, przede wszystkim dobre oczyszczenie, a także jednoczesną pielęgnację materiału pochodzenia naturalnego.

Równie ważne co pranie jest także samo suszenie wełny. Należy pamiętać, że grube koce z tej tkaniny zawsze ułóż na płasko. Do tego powinny być całkowicie rozłożone, na przykład na podłodze. Nigdy jednak nie wieszaj w pozycji pionowej! Nie dasz rady odcisnąć nadmiaru wody z koca, zwłaszcza tego grubego. Co zrobić? Ustaw koniecznie pralkę na wirowanie. Maksymalnie ma być 400 obrotów!

Mimo wszystko zawsze dokładnie czytaj zalecenia producenta znajdujące się na metce koca wełnianego!

Leave a Comment