Klej do kamienia – w jaki sposób dokonać wyboru?

Nie da się ukryć, że wszelkie dekoracje kamienne doskonale prezentują się pod względem wizualnym. Są one uznawane za ponadprzeciętnie efektowne, jednocześnie są bardzo eleganckie i ciekawe. Ich montaż nie jest jednak tak oczywisty, podobnie jak wybór niezbędnego kleju. Jakie rodzaje klejów do kamienia możemy wyróżnić? Jak wybrać klej do kamienia w zależności od zastosowania? Jak przygotować podłoże do klejenia kamienia? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie rodzaje klejów do kamienia możemy wyróżnić?

Nie trzeba być specjalistą z zakresu wykańczania wnętrz, aby móc wywnioskować, że klejenie dekoracyjnego drewna to dość problematyczna kwestia. W sposób szczególny kłopotliwy jest wybór optymalnego kleju, bowiem niezbędne jest spełnienie wielu warunków. Kluczowe jest, aby klej do kamienia pasował do podłoża i rodzaju kamienia. Niestety trudno jest znaleźć uniwersalne produkty, poza tym ich skuteczność nie zawsze jest taka, jakbyśmy sobie tego życzyli. Popularne są kleje proszkowe, które należy rozrabiać wodą. Alternatywnym rozwiązaniem są produkty gotowe, które znajdują się w wiaderkach, jednocześnie nadają się do użycia.

Jak wybrać klej do kamienia w zależności od zastosowania? 

Klej do kamienia należy również wybrać w zależności od panujących warunków. Istotnym czynnikiem jest chociażby temperatura. Jeśli będzie znajdował się na zewnątrz, powinien być odporny na wysokie temperatury, wilgoć i mróz. Z reguły klej do kamienia przeznaczony jest do konkretnych zastosowań, najczęściej do jednego rodzaju kamienia. Poszczególne produkty mogą się od siebie różnić takimi parametrami, jak chociażby trwałością, odpornością, wytrzymałością i poziomem elastyczności. Sprawdźmy, czy właściwości kleju odpowiadają wymaganiom podłoża i rodzajowi kamienia.

Jak przygotować podłoże do klejenia kamienia?

O ile klej do kamienia jest bardzo ważny, to przed montażem tego materiału wykończeniowego powinniśmy skupić się na odpowiednim przygotowaniu podłoża. Z reguły większość z nich pyli. W takich sytuacjach kluczowe jest zagruntowanie, o którym nie powinniśmy zapominać. Jeśli pomimo tego powierzchnia nadal się łuszczy lub co gorsze- kruszy, wówczas prawdopodobnie nie obędzie się bez skucia wierzchniej warstwy. Pozbądźmy się też tapet i innych pokryć, zwróćmy uwagę na dokładne zagruntowanie pomieszczenia.

Leave a Comment