Jak dobrać piec do powierzchni budynku?

Wybór sposobu ogrzewania domu nie może być przypadkowy. Jeżeli chodzi o kocioł grzewczy, powinien on spełniać wymagane normy, być ekonomiczny i bezpieczny w użytkowaniu oraz mieć jak najwyższą sprawność. To jednak nie wszystko – aby wybrać odpowiedni kocioł, należy uwzględnić zapotrzebowanie na ciepło domu. Czym jest moc kotła grzewczego i jak ją prawidłowo dobrać do powierzchni domu? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy!

Kluczowy parametr kotła grzewczego, czyli jak wybrać odpowiednią moc grzewczą?

Moc grzewcza kotła to parametr określający, jaką moc maksymalnie może osiągnąć piec przy zastosowaniu rekomendowanego paliwa. Moc każdego kotła wyrażana jest w kilowatach – kW. Kocioł o zbyt niskiej mocy nie będzie w stanie efektywnie ogrzać całego budynku. Nie należy też wybierać kotła o zbędnym zapasie mocy, ponieważ będzie on spalał o połowę więcej opału niż powinien, nadmiernie się zanieczyszczał, wystąpią awaryjne wyłączenia czy problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Jego moc powinna więc odpowiadać indywidualnemu zapotrzebowaniu konkretnego budynku na ciepło.

Nowoczesne kotły grzewcze dostępne są w wielu różnych wersjach – od 6 do nawet 50 kW. Jak więc wybrać odpowiedni kocioł? Informacja o sugerowanej mocy urządzenia grzewczego znajduje się w projekcie domu. Natomiast w przypadku starszego budynku moc należy obliczyć, biorąc pod uwagę powierzchnię do ogrzania, wysokość pomieszczeń oraz wskaźnik powierzchniowy. Wskaźnik ten dotyczy stopnia izolacji, który dla nowego budownictwa wynosi najczęściej 40 W/m3, z kolei dla starszego, gorzej zaizolowanego budownictwa – 60 W/m3.

Sam schemat obliczeniowy jest prosty: powierzchnię w m2 mnoży się przez wysokość pomieszczeń w m oraz przez wskaźnik powierzchniowy. Co ważne, powinna to być powierzchnia całkowita, nie jedynie użytkowa. Przykładowo 120-metrowy dom ze standardową izolacją wymaga kotła o mocy 6kW (50 W/m2 x 120 m2), z kolei 100-metrowy, nieocieplony budynek o standardowej wysokości stropów wymaga kotła o mocy 10 kW (100 W/m2 x 100 m2).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając kocioł grzewczy?

Przede wszystkim należy wybrać kocioł od sprawdzonego producenta, jak np. DRAGON. To nie tylko gwarancja niezawodnej, ale i bezpiecznej oraz ekonomicznej pracy kotła, ale też komfortu użytkowania czy profesjonalnego doradztwa w kwestii doboru urządzenia. Sprawdzić należy też, czy kocioł spełnia obowiązujące normy – najlepsze będą kotły klasy 5. Na działanie kotła grzewczego znaczący wpływ ma również jego prawidłowy montaż, o czym nie należy zapominać.

Leave a Comment