Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak robić to prawidłowo?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno wykonywać się dwa razy do roku. Po zimie oraz po lecie. Do tego celu należy użyć bezpiecznych środków o wysokiej skuteczności usuwania trudnych zabrudzeń. W jaki sposób wykonać tą pracę prawidłowo? Podpowiadamy.

Dlaczego należy wykonywać czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno wykonywać się dwa razy w roku. Przez wiele lat uważano, że takie zabiegi nie są konieczne, ponieważ moduły są wystawione na naturalne warunki atmosferyczne, które wpływają na samoczyszczenie tych elementów. Okazuje się jednak, że nieczyszczone panele mogą z czasem osiągać mniejszą wydajność.

Największym zagrożeniem dla modułów fotowoltaicznych są poważne zabrudzenia, które mogą sprzyjać rozwojowi porostów. Problem ten w mniejszym stopniu dotyczy elementów montowanych na dachu, a w większym paneli znajdujących się na powierzchni działki. Niekontrolowany rozwój roślin może w skrajnych przypadkach doprowadzić do trwałych uszkodzeń paneli.

Na czym polega efektywne czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Wiele osób decyduje się na samodzielne Czyszczenie Paneli Fotowoltaicznych. Nie zawsze jest to jednak efektywny sposób, aby skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia. Nieumiejętne mycie wrażliwych elementów może doprowadzić do uszkodzenia ich delikatnej powierzchni. Co w ostateczności może wiązać się z ogromnymi kosztami dla właściciela instalacji.

Kluczowe znaczenie w prawidłowym czyszczeniu paneli fotowoltaicznych ma także nałożenie warstwy ochronnej po zakończeniu dokładnego mycia. W takim przypadku używa się specjalnych substancji działających ochronnie. Tworzą one przezroczystą warstwę, która nie wpływa na wydajność modułów.

Duże znaczenie ma także wykorzystanie profesjonalnego sprzętu do czyszczenia. Specjalna szczotka z miękką końcówką lub gąbka wykonana z nylonu nie doprowadzi do powstawania zarysowań ani w żaden sposób nie uszkodzi delikatnej struktury modułów. W trakcie mycia należy polewać panele wodą, najlepiej destylowaną.

Leave a Comment