Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym?

Styl nowoczesny cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób, które stoją przed trudnym zadaniem zaaranżowania czterech kątów. Jest on nie tylko bardzo funkcjonalny, ale i reprezentatywny. Ponadto nowoczesne rozwiązania okazują się bardzo przyjazne wszystkim domownikom, pozwalając oszczędzać czas, pieniądze i energię elektryczną.

Modny minimalizm

Cechą charakterystyczną stylu nowoczesnego jest bardzo modny minimalizm. Nakazuje on dobór rozwiązań, które będą przede wszystkim funkcjonalne, unikając jednocześnie przerostu formy nad treścią. Jest to przeciwieństwo stylu klasycznego, w którym dodatkami podkreśla się wygląd wnętrz. Minimalizm cechuje się lekką surowością – wybieramy tylko to, co można wykorzystać na wiele sposobów bądź przynosi większe korzyści, od tradycyjnych rozwiązań. Z drugiej strony, minimalizm oznacza czyste oszczędności – nie kupujemy zbyt wiele, nie wybieramy też rozwiązań, które posłużą nam przez chwilę. Wręcz przeciwnie – każda ozdoba powinna być dobrana starannie, podobnie jak meble czy innego rodzaju dodatki aranżacyjne.

Nowoczesne rozwiązania dla domu

Nowoczesne rozwiązania zdecydowanie warto wykorzystać we własnym domu lub mieszkaniu. Niektóre z nich są już bardziej, inne wciąż mniej znane, jednak warto rozważyć wszystkie, zwłaszcza jeśli posiadamy nieco większy budżet. Ciekawą opcją będzie możliwość regulacji natężenia światła, a także podświetlenie sufitu. W kuchni natomiast możemy zdecydować się na oświetlenie LED, które wieszane będzie nad blatem. Warto korzystać tutaj z różnych możliwości, tak aby móc regulować ilość potrzebnego nam światła. Pozwala to zaoszczędzić sporo energii elektrycznej, a tym samym pieniędzy. Warto również rozważyć montaż klimatyzacji oraz monitoring jakości powietrza, wraz z opcją jego oczyszczania. Dobrym rozwiązaniem jest również automatyczne sterowanie bramą wjazdową, garażową czy roletami.

A może smart home?

Najnowocześniejsze rozwiązania dla domu mieszczą się właśnie w kategoriach smart home, czyli inteligentnego mieszkania. Dzięki nim możemy zdalnie sterować urządzeniami elektrycznymi, ogrzewaniem czy wentylacją. W najnowocześniejszych domach istnieje nawet możliwość nastawienia ekspresu do kawy na krótko przed powrotem do domu. Oczywiście, takie rozwiązania są niezwykle funkcjonalne i wygodne, jednak ich ogromną wadą jest wysoka cena. Aby zainwestować w smart home, musimy posiadać co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, a i z taką kwotą trudno będzie skorzystać z większości możliwych rozwiązań. Niemniej jednak część z nich zdecydowanie warto rozważyć – chociażby monitoring mienia będzie doskonałą inwestycją w bezpieczeństwo. Eksperci są zdania, że rozwiązania smart home będziemy wdrażać coraz chętniej, choć ze względu na znaczące sumy pieniężne, jakie należy posiadać, zapewne metodą małych kroków. 

 

Leave a Comment