Przeglądy klimatyzacji w świetle przepisów

Już wiele lat temu Unia Europejska uchwaliła ustawę o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Również polski sejm w 2015 roku ustanowił tzw. ustawę o F-gazach. W związku z tym przeglądami klimatyzacji mogą się zajmować wyłącznie osoby posiadające uprawnienia. Jak to wygląda w praktyce? Wyjaśniamy w naszym dzisiejszym artykule.

Uprawnienia do serwisu klimatyzacji

Aby serwisant w pełni legalnie zajmował się klimatyzacją, musi przedstawić odpowiednie uprawnienia. Znane są one powszechnie jako certyfikat F-gazowy. Jest niezbędny, aby w pełni legalnie zajmować się serwisem klimatyzacji, ale też przeglądem czy montażem. Innymi słowy, bez niego żaden instalator czy monter nie powinien dotykać się urządzenia. Sama firma zatrudniająca serwisantów czy monterów również musi posiadać certyfikat F-gazowy dla przedsiębiorstw. Wiąże się to z tym, że powinna zatrudniać osoby mające te uprawnienia osobowe, ale także prowadzić rejestr czynności serwisowych, posiadać odpowiednie urządzenia i poddawać się audytowi.

Jak przestrzega Ostrzega pracownik WASO KLIM – klimatyzacja w Chorzowie:

Ciekawostką jest, że aby nabyć czynnik chłodniczy do klimatyzacji, firma czy instalator również muszą w chwili zakupu dysponować certyfikatem F-gazowym.  Działanie wbrew regulacjom skutkuje wysokimi karami, wynoszącymi nawet kilkadziesiąt tysięcy za pojedyncze przewinienie. 

Jak często robić przegląd klimatyzacji?

Częstość przeglądów klimatyzacji wynika zarówno z ustawy F-gazowej, jak i zdrowego rozsądku. Filtry należy czyścić i wymieniać regularnie – w końcu to użytkownicy klimatyzacji będą oddychali niezdrowym, zanieczyszczonym powietrzem. Jeśli natomiast mowa stricte o ustawie F-gazowej, to przede wszystkim wszelkie naprawy wynikające z braku szczelności układu należy przeprowadzić tak szybko, jak to możliwe. Regularne kontrole sprawności układu natomiast zleca się w zależności od wagi napełnienia jednostki klimatyzacji czynnikiem chłodniczym. Jeśli jest to między 5 a 50 ton ekwiwalentu CO2 przegląd wykonuje się przynajmniej raz w roku. Urządzenia posiadające wyższy ładunek muszą być sprawdzane minimum raz na pół roku.

Zleć serwis klimatyzacji w Katowicach

Napraw i konserwacji klimy nie należy wykonywać samodzielnie bez uprawnień. Lepiej zlecić serwis klimatyzacji w Katowicach, który kompleksowo zajmie się wszystkimi pracami w obrębie urządzenia. Wykonywane czynności to odczytanie ewentualnych błędów sterownika, wymiana czynnika roboczego, wyczyszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, sprawdzenie szczelności układu, wymiana zużytych komponentów i wiele innych. Rzetelny, dokładny i dobry serwis klimatyzacji w Katowicach to klucz do prawidłowego funkcjonowania urządzenia przez lata!

Leave a Comment