Jak skutecznie chłodzić dom latem?

Gdy temperatura w domu przekracza 25 stopni Celsjusza znacząco zmniejsza się komfort użytkowania wnętrz. Dużo gorzej się pracuje i śpi, o relaksie we własnym salonie czy sypialni można tylko pomarzyć. Upał może mieć również bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak sobie z tym radzić? Możliwości jest wiele.

O tym, jak skutecznie chłodzić dom w upalne dni warto zdecydowanie myśleć już na etapie budowy, gdy możliwe jest chociażby wykonanie takiej instalacji, jak klimatyzacja. Choć sposób na to, aby we wnętrzach panował łagodny klimat jest wiele, to niektóre z nich można zastosować na początku. Jednym z rozwiązań jest umieszczenie wszystkich pomieszczeń mieszkalnych (pokoje gościnne, sypialnia, pokój dziecka, salon czy gabinet) po stronie północnej. Dużo pomaga również zalesienie działki, aby dom nie był narażony na działanie słońca. Można również wykonać montaż klimatyzacji, a na okna zastosować specjalne rolety. Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy.

Wnętrza od strony północnej

Aby uniknąć przesadnego nasłonecznienia warto wszystkie pomieszczenia typowo mieszkalne umieścić od strony północnej domu. Dzięki temu unikniemy nasłonecznienia. Minusem takie rozwiązania jest również brak słońca w ciągu dnia, co może być przykre poza sezonem.

Dużo drzew i rolety na okna

Drzewa dają naturalny cień. Im ich więcej w odpowiednich miejscach, tym zdecydowanie lepiej. Drzewa chronią wnętrze przed nasłonecznieniem, zapewniają piękny widok z okna. Trzeba jednak poświęcić sporo czasu na ich pielęgnację, a także sprzątanie liści. Na okna można równie nałożyć specjale zacieniające markizy.

Zobacz także: https://hydraportal.pl/zalety-ogrzewania-domu-gazem/

Klimatyzacja w domu

Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji. Można zastosować klimatyzatory przenośne, ale te są zdecydowanie mniej komfortowe. W domach świetnie sprawdza się instalacja klimatyzacji. Najlepiej wykonać ją przed tynkami (a sam montaż klimatyzatorów ściennych i sufitowych w późniejszym czasie). Zalety klimatyzacji są bardzo duże, wśród nich można wymienić:

– wysoką estetykę wykonania,
– łatwy montaż,
– łatwy serwis klimatyzacji,
– dokładne chłodzenie wszystkich pomieszczeń,
– energooszczędność,
– minimalna obsługa,
– natychmiastowy efekt chłodzenia,
– brak konieczności stosowania wiatraków.

Jednym z dodatkowych plusów stosowania klimatyzacji tradycyjnej w domu jest możliwość grzania w chłodniejsze dni, a tym samym wsparcia tradycyjnego systemu grzewczego lub jego odciążenie.

Leave a Comment