Dach zielony – dlaczego warto?

Przyglądając się ilości dostępnych na rynku układów dachów płaskich, warto zwrócić szczególną uwagę na dachy zielony. Za tego rodzaju rozwiązaniem przemawiają dwie kwestie.Przede wszystkim estetyka – dach zielony jest elementem przyciągającym wzrok – chociażby z wyższych pięter budynku. Dodatkowo to atrakcyjna ECO alternatywa, aby zdecydowanie wyróżniać się na tle innych budynków.

 

suez

 

Dach zielony posiada dodatkowo wiele innych atutów i konkretnych korzyści. Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezwykle trwałe. Pozwala ono zdecydowanie wydłużyć żywotność dachu, a ponad to dzięki zastosowaniu dachu zielonego nasz budynek będzie zdecydowanie lepiej zaizolowany pod względem termicznym i akustycznym. Dodatkowo warto wiedzieć, że dachzielony na budynkach wielkopowierzchniowych to wymóg prawny ze względu na konieczność odtworzenia powierzchni biologicznie czynnej.

 

Dach zielony jest ECO !

Dachy zielone odbierają i zatrzymują ok 50% wód opadowych. Odpowiadają za absorpcję nawet 20% szkodliwych gazów i pyłów pochodzących z powietrza. Ponadto zwiększajązawartość tlenu i podwyższają wilgotność powietrza, przez co nasz budynek jest bardziej ekologiczny. Warstwa roślinna zastosowana na dachu zielonym chroni warstwę izolacyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. Pomaga także uzyskać większą stabilność temperatur oddziaływujących na poszczególne warstwy pokrycia dachowego.

Suez Izolacje Budowlane- dachy płaskie, dachy zielone, balkony i tarasy> Zobacz ofertę

 

O roślinności intensywnej i ekstensywnej

Na początku należy wyjaśnić różnicę między roślinnością intensywną a ekstensywną. Roślinność intensywna to taka, z którą spotykamy się w każdym ogrodzie, są to trawy, krzewy i drzewa. Tegorodzaju rośliny wymagają podłoża o odpowiedniej grubości nie mniejszej niż 35cm. Poza tym, roślinność intensywna wymaga częstego nawadniania i pielęgnacji. Grubość podłoża i ciężar tego rodzaju roślinności powodują, że konstrukcja dachu musi być na tyle solidnie wykonana, aby”udźwignąć” całą strukturę.Waga dachu zielonego z roślinnością intensywną to  ok.230 kg/m2. 

Zdecydowanie mniej wymagającą jest roślinność ekstensywna. Zaliczamy do niej wszelkiego rodzaju zioła, mchy oraz rozchodniki.Warstwa wegetatywna dla takiej roślinnościmieści się w przedziale 5 – 15cm. Roślinność ekstensywna jest zdecydowanie sucholubna i odporna na warunki zewnętrzne, przez co jest łatwiejsza w utrzymaniu. Dodatkowo jest lekka – 55kg/m2. Na rynku dostępne są gotowe maty z roślinnością ekstensywną. Zastosowanie takiego rozwiązania zdecydowanie bardziej oszczędza czas i środki niż w przypadku roślinności intensywnej.

suez

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto skorzystać z fachowej pomocy ekspertów chociażby ze względu na różną specyfikę montażu. Dobór odpowiedniej technologii, sprawdzone materiały oraz solidne wykonanie, stoją u podstaw wymarzonego dachu zielonego, który na co dzień będzie prawidłowo wypełniał swoje funkcje ciesząc oko właścicieli i nie tylko.

logo suezSUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.
Langiewicza 18, 35-021 Rzeszów
tel. +48 17 85 30 205 / +48 606 505 205
e-mail: [email protected]
pon-pt. 7:00 – 15:00

Leave a Comment