Drzwi zewnętrzne – czym kierować się podczas zakupu?
Drzwi zewnętrzne są nie tylko wizytówką domu, ale zapewniają także bezpieczeństwo, dlatego też powinny być estetyczne i funkcjonalne. Powinny zabezpieczać przed chłodem, hałasem oraz włamaniem, a ich wymiary muszą umożliwić swobodne wejście, ale także wniesienie rzeczy o większym gabarycie. Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne?
Wymiary drzwi
Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, szerokość drzwi zewnętrznych powinna wynosić minimum 90 cm, natomiast ich wysokość – 200 cm. To zapewnia swobodne przechodzenie przez drzwi. Projektanci jednak zalecają, aby wysokość drzwi wynosiła 210 cm.
Współczynnik przenikania ciepła
Współczynnik ten określa, jaka ilość ciepła będzie uciekać przez drzwi. Im mniejszy, tym niższe straty ciepła. Współczynnik ten zależy od materiału, z którego wykonane są drzwi:
- drzwi drewniane z ociepleniem – od 0,9 do 2,6 W/m2K,
- drzwi z litego drewna – od 1,8 do 2,6 W/m2K,
- drzwi z PCV – od 1,3 do 2,5 W/m2K – http://kluczserwis.com.pl/oferta/drzwi-wewnetrzne/
- drzwi stalowe – od 1,8 do 2,6 W/m2K,
- drzwi z włókna szklanego – od 1,3 do 1, 6 W/m2K.
Przy zwróceniu uwagi na termoizolację drzwi, warto także sprawdzić, czy wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak próg z podkładką termiczną. Ogranicza on straty ciepła przez uszczelki.
Izolacyjność akustyczna
Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest ochrona przez hałasem. Wyraża się ja w decybelach, za pomocą współczynnika Rw. Im wyższy współczynnik, tym mniej hałasu dociera do wnętrza. Najczęściej wynosi on 30 dB. Szczelność akustyczna nie jest informacją, która musi być podawana przez producenta, jednak warto spytać o niego sprzedawcę.
http://kluczserwis.com.pl/drzwi/
Wodoszczelność
Wybierając drzwi zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na ich wodoszczelność. Powinny zabezpieczać przed dostaniem się wody do środka. O wodoszczelności drzwi stanowią klasy Od 0 do 9. Im klasa jest wyższa, tym drzwi są bardziej wodoszczelne. Wejściowe drzwi nie powinny mieć klasy niższej niż 4, chyba że są one wewnątrz budynku i prowadzą np. z klatki schodowej do przedpokoju.
Bezpieczeństwo
Zewnętrzne drzwi powinny także zabezpieczać budynek przed włamaniem. O tym, czy drzwi są bezpieczne mówią klasy – A, B i C, przy czym klasa najwyższa to C. Pod uwagę należy wziąć jakość konstrukcji drzwi, a także okuć i zamków. Antywłamaniowe drzwi zawsze sprzedawane są w komplecie z zawiasami, zamkami, ościeżnicą oraz wkładką bębenkową i dodatkowym wyposażeniem. Wybierając drzwi z przeszkleniem, należy zwrócić uwagę także na to, aby szkło było antywłamaniowe.
Wybierając drzwi zewnętrzne, warto także wziąć pod uwagę ich wygląd. Powinny współgrać z elewacją oraz ogólnym stylem budynku. Dzięki temu będzie on wyglądał na zorganizowany i dobrze przemyślany. Cena powinna być drugorzędnym czynnikiem warunkującym wybór drzwi. W końcu ma to być inwestycja przynajmniej na kilka lat. Z tego względu jakość i wysoka wytrzymałość powinna być na pierwszym miejscu. To gwarancja trwałości i odporności drzwi na czynniki zewnętrzne.