W jaki sposób działają okna energooszczędne?

Ogólnie mówiąc w dzisiejszych czasach i przy nowoczesnym budownictwie bardzo często stosuje się okna energooszczędne. Wiele osób decyduje się na nie i coraz bardziej są popularne. Znane są również na cały świecie. Dlaczego? Jak działają okna energooszczędne?

Chronią przed utratą ciepła

Przede wszystkim należy podkreślić to, że takie okna są odpowiednio przystosowane do tego, aby przykładowo zimą nie uciekało ciepłe powietrze z domu na zewnątrz. Przeznacza wtedy przeznacza się mniejsze koszty na ogrzewanie domu, ponieważ ciepło może się w nim dłużej utrzymać. Jest to jedna z ważnych cech energooszczędnych takich okien.

Odpowiednia wentylacja

Drugą ważną kwestią jest to, że okna, które są energooszczędne, dbają o odpowiednią wentylację pomieszczeń w całym domu. Dzięki odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach jest odpowiednia wilgotność powietrza, która ważna jest dla zdrowia. W takich wypadkach w pomieszczeniach jest również odpowiednia temperatura każdą porą roku.

Współczynnik Uw

Wybierając okna energooszczędne należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, a najważniejszym z nich jest współczynnik Uw, który określa przepuszczalność termiczną całego okna. Aktualnie maksymalny współczynnik Uw wynosi 1,8, ale zdecydowana większość okien dostępnych w sprzedaży posiada współczynnik w zakresie 1,2 -1,5 Uw. Im wartość jest niższa, tym mniejsza strata energii. Najlepszej jakości okna dedykowane do domów pasywnych nie przekraczają wartości 0,8 Uw.

Co można znaleźć w ofercie okien energooszczędnych?

Wiele firm, które oferują okna w Kielcach posiadają wersje trzyszybowe okien energooszczędnych, które dodatkowo jeszcze posiadają odpowiednie współczynni. Zdecydowanie okna energooszczędne są inwestycją na lata i są dobry krokiem do tego, aby dzięki nim cały budynek stał się energooszczędny. Po szczegółowe informacje można udać się również bezpośrednio na stronę http://okna-kielce.com.pl/.

Jakie są oszczędności w stosowaniu takich okien?

Ciężko jednoznacznie oszacować wszystko oszczędności, ponieważ zależą one od wielkości domu, miejscowości, regionu polski oraz od tego, jakie okna były wybrane. Jednak zakładając, że wymieniono okno w centrum Polski i w takim przypadku roczne oszczędności na energii grzewczej wyniosą:

● Gaz ciekły – oszczędność około 121 zł.
● Energia elektryczna – oszczędność około 105 zł.
● Olej opałowy – oszczędność około 92 zł.
● Pellet – oszczędność około 62 zł.
● Gaz ziemny – oszczędność około 40 zł.
● Drewno (wilgotność 15 %) – oszczędność około 32 zł.
● Eko-groszek – oszczędność około 32 zł.
● Węgiel kamienny – oszczędność około 27 zł.

I tutaj na podstawie własnego domu oraz sposoby ogrzewania należy sprawdzić, jakie oszczędności zostaną wygenerowane. Jeśli wszystko uda się obliczyć to śmiało można stwierdzić, czy okna energooszczędnego dla danego domu są opłacalne. Podane wartości są oczywiście przybliżone, ponieważ w każdym roku mogą wyglądać nieco inaczej.

Czy inwestycja w okna energooszczędne zwraca się?

Specjaliści uważają, że inwestycja w okna energooszczędne jak najbardziej się zwraca. Wiadomo, że nie nastąpi to nagle w ciągu jednego roku, ale szacuje się, że inwestycja w takie okna zwraca się średnio po 3-6 lat od daty montażu i użytkowania okien. Ponadto takie okna zapewniają odpowiednie warunki w każdym domu. Na okna energooszczędne zdecydowanie opłaca się zdecydować, ponieważ mają bardzo wiele zalet i plusów, które dostrzegane są zarówno przez osoby korzystające, jak i przez fachowców. Minusem może być jedynie ich cena, ponieważ jest wyższa niż w przypadku klasycznych okien. Cena jest jednak wysoka z tego względu, że montaż jest inny, cała konstrukcja okna wygląda inaczej, więc też wyprodukowanie kosztuje więcej. Jednak warto inwestować w taką jakość.

Leave a Comment