Dlaczego warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczną?

Za nim odpowiemy na to pytanie zacznijmy od tego co to jest ta instalacja fotowoltaiczna? To połączone ze sobą moduły fotokrystaliczne za pomocą specjalnych przewodów solarnych, które wyłapują promieniowanie słoneczne. Za pomocą specjalnego urządzenia, zwanym inwerterem, zmagazynowana w promieniach słonecznych energia przekształcana jest w prąd, który wykorzystujemy w domu czy firmie do obsługi urządzeń. Instalacje fotowoltaiczne powinny być odpowiednio zabezpieczenie przed przeciążeniami i przepięciami zarówno od strony AC i DC inwertera. Instalacje fotowoltaiczne można montować zarówno na dachach jak i na gruncie.

Należy tylko pamiętać o tym, żeby panele były odpowiednio nachylone – w taki sposób aby ilość promieni słonecznych, które docierają do paneli była jak największa. Nie ma też znaczenia na jakiej szerokości geograficznej się znajdujemy. Mitem jest, że w Polsce instalacje fotowoltaiczne nie mają racji bytu ze względu na źle położenie geograficzne. Ilość dni słonecznych jest w Polsce co raz większa, dlatego jesteśmy w stanie wyprodukować prąd na własne potrzeby, a nadwyżkę oddać do zakładu energetycznego i oddać, wtedy kiedy będziemy jej bardziej potrzebować.

Zalety fotowoltaiki:

  1. Ekologiczność
  2. Uniwersalność
  3. Ekonomiczność

Fotowoltaika to jeden z wielu źródeł energii słonecznej, która jest ekologiczne. Po pierwsze nie korzystamy z węgla czy ekogroszu, które produkują znacznie więcej zanieczyszczeń i przyczyniają się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Dodatkowo sam montaż paneli PV jest nie inwazyjny, a sama instalacja nie emituje zanieczyszczeń w czasie swojego działania, dlatego jest przyjazna środowisku.

Panele PV można zamontować zarówno na gruncie, dachu a nawet na wiecie parkingowej. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się zarówno w zabudowie jednorodzinnej jak i w dużym przedsiębiorstwie przemysłowym – wystarczy dobrać odpowiednią ilość paneli fotokrystalicznych oraz moc inwertera. Trzeba też pamiętać, że instalacje PV można rozbudować w razie potrzeby.

Fotowoltaika to ekonomiczne rozwiązanie. Ceny prądu ciągle rosną, a my stajemy się niezależni od dostawców prądu i ciągłych zmian cen energii.Sama inwestycja to dosyć duży koszt, ale istnieje wiele rożnych źródeł jej dofinansowania. Są to liczne programy regionalne oraz ogólnopolskie, które dofinansowane są z Unii Europejskiej. Istnieje też możliwość otrzymania niskoprocentowej pożyczki. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata, a jej koszt zwraca się po kilku lat. Po tym czasie możemy cieszyć się darmowym prądem prosto ze Słońca.

Leave a Comment