Tytuł Instrukcja prawidłowego montażu butli gazowej 11 kg. O czym nie można zapomnieć?
Butle gazowe 11 kg to najbardziej popularny rodzaj butli LPG, które stosowane są przede wszystkim do kuchenek gazowych, a także mogą być używane w wózkach widłowych. Przy wymianie i podłączaniu butli gazowej konieczne jest zawsze zachowanie szczególnej ostrożności. Jakich zasad trzeba wówczas przestrzegać?
Przyłączenie butli gazowej do urządzenia
Butla LPG może być używana tylko z urządzeniami przystosowanymi do jej zastosowania. W celu połączenia butli i urządzenia stosuje się specjalny reduktor oraz wąż, który na przyłączu powinien być zamocowany z wykorzystaniem opaski uciskowej. Nakrętkę reduktora należy przykręcić do zaworu i sprawdzić szczelność połączenia. Na koniec należy odkręcić zawór.
Reduktor i wąż nie są dostarczane z butlą, dlatego też należy zaopatrzyć się w nie we własnym zakresie. Najlepiej zdecydować się na zakup sprzętu certyfikowanego. Należy też pamiętać o tym, że reduktor i wąż mają określoną trwałość, dlatego też należy wymienić je po określonym czasie. Reduktor powinno się wymieniać po 10 latach, natomiast węże zaleca się wymieniać co 4 lata. Wąż należy też wymienić wtedy, gdy jest popękany czy uszkodzony.
Sprawdzenie szczelności
Aby sprawdzić szczelność, butle gazowe 11kg mogą być przetestowane z użyciem roztworu wody i płynu do mycia naczyń. Na miejsca połączeń pędzelkiem należy nałożyć spienione mydliny. Powiększające się bańki są sygnałem, że pojawiła się nieszczelność, dlatego też należy uszczelnić połączenia.
Butla gazowa
Z butlami gazowymi zawsze należy obchodzić się ostrożnie – nie można jej upuszczać i nie można w nią uderzać. Wtedy, gdy nie planuje się korzystać z kuchenki czy innego urządzenia gazowego, butlę należy odłączyć i nakręcić kapturek zabezpieczający na zawór.
Butli nie należy przechowywać w miejscach dostępnych dla dzieci, nie może być ona również umieszczona w pozycji poziomej, a także w pomieszczeniach, gdzie temperatura może być wyższa niż 50 stopni Celsjusza. W pobliżu butli nie powinno być płomieni, czynnych palników lub innych źródeł nadmiernego ciepła.