Starożytny styl. Zasady Feng shui

Urządzając swoje nowe mieszkanie często szukamy stylu, który będzie nam się podobał najbardziej i w którym będziemy się najlepiej czuli. Zazwyczaj ograniczamy się wtedy do wizualnego urządzenia pomieszczeń. Jednak nie od dziś wiadomo, że istota dobrego urządzenia domu nie polega tylko na tym, żeby było ładne – warto też, by było urządzone według pewnych kilku zasad.

To, czego nie widać

Feng shui – bo o tym mowa – to zbiór właśnie takich zasad, które zapewnią harmonię z naturą i tym samym dobre samopoczucie mieszkańców. Metoda ta została opracowana ponad 3000 lat temu w Chinach i oparta jest na filozofii wschodu, Taoizmie – jednak wczytując się w Feng shui zauważymy, że wiele z tych zasad dziś jest znanych jako podstawowe zasady bezpieczeństwa i harmonii wystroju wnętrz, np. zasada o trzymaniu noży w zamknięciu, o naturalnych materiałach w sypialni czy owalnym stole w jadalni, aby siedzący przy nim domownicy mogli się nawzajem widzieć. Nie jest to więc magia ani żadna wiedza tajemna.

Pięć elementów

W metodzie Feng Shui główną rolę odgrywają materiały i żywioły, z których zbudowany jest świat: drewno, ogień, ziemia, metal oraz woda. Podobnie jak w naturze, powinny one współistnieć w harmonii i być właściwie dobierane, ponieważ każdy z nich ma określone właściwości.

Drewno – pobudza kreatywność i uspokaja. Jest najlepsze do przedmiotów podłużnych i okrągłych (niczym drzewa), czyli blaty, biurka, łóżka – ale również ołówki.

Ziemia – odpowiada za zdrowie fizyczne i poczucie stabilności. Z ziemią związane są kolory: brązowy, zielony i beżowy, oraz kształty: kwadratowy i prostokątny. Obecność żywiołu ziemi wzmagają również duże płaskie powierzchnie.

Metal – pobudza zdolność logicznego myślenia, wyzwala umiejętności analityczne i pomaga w skupieniu potrzebnym do pracy. Kolory związane z metalem to szarości, srebrny, biel. Metal może być też zastąpiony przedmiotami kamiennymi.

Woda – woda to wszystko to, co istniejące, ale przejrzyste i niewidzialne: duchowość, emocje, dusza. Kolory wody to czerń i barwy ciemne, a kształty to falujące linie i obłości. Związane z wodą są przedmioty o podobnej charakterystyce co woda, czyli szkła, lustra, akwaria.

Prostota, harmonia i bezpieczeństwo

Z pozoru Feng Shui może się wydawać skomplikowane i górnolotne (w końcu to filozofia rodem ze starożytnych Chin) – ale w praktyce okazuje się bardzo proste i kieruje się tym, aby w domu nie dominował którykolwiek z jego elementów, żeby był urządzony w miarę prosto i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, a do urządzenia domu w taki sposób możemy użyć np. mebli firmy Dominova. Stosując się do powyższych kilku zasad możemy być pewni, że będziemy się dobrze czuć we własnym domu.

COMMENTS

Leave a Comment