Dywan czy wykładzina dywanowa – co lepiej sprawdzi się w sypialni?

Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy czuć się komfortowo. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że największy wpływ ma na to aranżacja wnętrza, a przede wszystkim poszczególne jej elementy. Projektując wnętrze sypialni z pewnością nie raz zadawaliście sobie pytanie: dywan czy wykładzina dywanowa? W przypadku wnętrz odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna, a wybór zależy od wielu czynników. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanu i dlaczego wykładzina dywanowa może być najlepszym wyborem? Sprawdźcie!

Jeszcze do niedawna wykładzina i dywan pełniły w domach przede wszystkim funkcję maskującą, ukrywając szpetną czy zniszczoną podłogę. Na szczęście, aranżacyjne możliwości i trendy poszły na przód i dziś zarówno dywan, jak i wykładzina mają za zadanie przede wszystkim ozdabiać i ocieplać wnętrze. Z kolei różnorodność kolorów, wzorów i materiałów sprawia, że dzięki nim możemy nadać wnętrzu oryginalnego wyglądu.

Wśród projektantów wnętrz panuje przekonanie, że dywan najlepiej sprawdzi się w salonie, a miejscem wykładziny jest sypialnia. Czy zawsze? Oczywiście, że nie! W dzisiejszym projektowaniu wnętrz chodzi przede wszystkim o nowe połączenia i sięganie po nieoczywiste rozwiązania. Zanim jednak damy ponieść się wyobraźni i spróbujemy wprowadzić w domu swoje porządki, dobrze przemyślmy wybór pomiędzy dywanem a wykładziną dywanową w sypialni. Decyzję należy podjąć w oparciu o trzy podstawowe aspekty: funkcjonalność, pielęgnację i aranżację.

Dywan lub wykładzina dywanowa w sypialni mają duże uzasadnienie. Z pewnością każdy z nas tuż przed pójściem spać lub zaraz po przebudzeniu przemierza ją na bosaka. – Dywan i wykładzina dają nam komfort, nadają pomieszczeniu przytulności, a przede wszystkim gwarantują, że nie będziemy stąpać po zimnej podłodze – podkreśla Bożena Tomczyk, specjalista Komfort.

Dywan a wykładzina podłogowa – podstawowe różnice

Dywan charakteryzuje się mniejszą, a przede wszystkim ograniczoną powierzchnią. W przypadku wykładziny zaleca się, by wyłożyć nią całe pomieszczenie. Dywan możemy uznać za mobilny element wyposażenia, co ma swoje wady i zalety, zaś wykładzina jest przymocowana do podłogi na stałe. To z kolei wskazuje na kolejną istotną różnicę – dywan możemy w każdej chwili zwinąć i wymienić na inny, a zdjęcie wykładziny zajmie o wiele więcej czasu.

Wybór w dużej mierze zależy przede wszystkim od powierzchni, którą miałyby przykrywać. Jeśli w sypialni mamy nowe panele lub piękny parkiet, żal byłoby je całkowicie zasłaniać. Jeśli jednak podłoga pozostawia wiele do życzenia, wykładzina sprawdzi się idealnie w ukrywaniu jej niedoskonałości. Poza tym koszt położenia wykładziny będzie zdecydowanie niższy niż przy wymianie paneli czy drewnianej podłogi.

Spektakularny efekt wykładziny podłogowej

– Wykładzina z pewnością doskonale sprawdzi się w sypialni dziecka. Duży wybór wzorów w sklepie Komfort pozwoli zaprojektować dla dziecka wyjątkowe wnętrze, które może stanowić swego rodzaju plac zabaw. Z drugiej strony, dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, więc wykładzina stanowić będzie dodatkową warstwę ochronną i wyciszającą – podpowiada Bartosz Ludwicki, specjalista Komfort.

WYKŁADZINA DYWANOWA PUNTINO

Ważną zaletą wykładziny jest jej potencjał aranżacyjny. Biała wykładzina w sypialni nada jej świeżości, zaś czerwona zmysłowości. Decydując się na to rozwiązanie możemy szybko i niskim kosztem odmienić wnętrze. Oczywiście, położenie wykładziny wymaga odrobiny umiejętności i zajmuje trochę czasu, szczególnie gdy robimy to po raz pierwszy, jednak efekt będzie długotrwały i na pewno spektakularny.

Wykładzina dywanowa Modena

Największą wadą wykładziny dywanowej może być jej pielęgnacja. W przeciwieństwie do dywanu, nie da się jej tak łatwo zwinąć czy oddać do pralni. Wykładzina wymaga dokładnego czyszczenia, ponieważ kurz bardzo łatwo wnika we włosie i trudno się go pozbyć. Wykładzina skłania więc do częstego odkurzania, a raz na jakiś czas czyszczenia na mokro. Coraz częściej jednak wykładziny wykonane są z materiałów odpornych na zabrudzenia, a także na gromadzenie wilgoci – takimi właściwościami charakteryzuje się na przykład wykładzina Casablanca.

Dywan – dzieło sztuki na podłodze

Rola dywanu w sypialni może być równie ważna. Z jednej strony jest barierą ochronną przed zimną podłogą, z drugiej stanowi element dekoracji. Ułożenie go w centralnej części pomieszczenia podkreśla jego charakter i dodaje prestiżu. W takim przypadku warto postawić na przyciągający wzrok wzór jak na przykład ręcznie tkany dywan Bergamo Spice, który jest rękodziełem w najpiękniejszej postaci.

Możemy postawić również na eleganckie, koronkowe wzory, popularne już od kilku sezonów. Takim przykładem jest dywan Guyve Alexander.

Dywan Guyve Alexander

– W przypadku dywanu warto wskazać również na duży wybór rozmiarów. Komfort wiele modeli oferuje w różnych wymiarach, dzięki czemu dopasujemy upatrzony dywan do pomieszczenia o każdej wielkości – podpowiada Bożena Tomczyk, ekspert Komfort. Przykładem może być dywan Magnum Silver, dostępny w aż sześciu rozmiarach. Wybierając dywan powinniśmy zdecydować, czy będzie on dodatkiem w pokoju czy istotnym elementem aranżacji. Co ważne, odpowiednio dobrany, może stanowić ciekawą kompozycję z drewnianą podłogą.

Dywan Asos Azure

Dywan może służyć również jako osłona dla podłogi w miejscach szczególnie eksploatowanych czy narażonych na zniszczenia powstałe od mebli. Coraz częściej tkaniny, z jakich są wykonane, wykazują dużą odporność na ścieranie i blaknięcie pod wpływem słońca, jak na przykład model Essenza Graphic.

Dywan Essenza Graphic

Wybór pomiędzy dywanem a wykładziną dywanową nie jest łatwy. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi najlepsze rozwiązanie do naszej sypialni.

Leave a Comment