Drzwi garażowe uchylne – co warto wiedzieć, zanim je kupimy?

Drzwi garażowe uchylne to jeden z dostępnych w sprzedaży rodzajów bram. Co charakteryzuje drzwi garażowe otwierane do góry? Jakie wady i zalety posiadają drzwi uchylne garażowe? I w jaki zamontować je samodzielnie? Odpowiadamy!

Drzwi garażowe uchylne – co je charakteryzuje?

Bramy garażowe różnią się od siebie nie tylko materiałem czy szczelnością, ale przede wszystkim sposobem otwierania. Kupując drzwi garażowe możemy wybrać spośród kilku opcji. W sprzedaży znajdziemy drzwi garażowe:

 • uchylne;
 • segmentowe;
 • segmentowe boczne;
 • rolowane;
 • czy rozwierane (skrzydłowe).

Drzwi uchylne to jeden z popularniejszych rodzajów drzwi do garażu. Co je cechuje? Przede wszystkim prosta budowa. Drzwi uchylne garażowe składają się z jednego dużego skrzydła, które podczas otwierania podnoszone jest na prowadnicach. Najpierw unosi się delikatnie w stronę samochodu, następnie zostaje wsunięte pod sufit garażu.

Co ważne, garaż wcale nie musi być wysoki, aby zamontować w nim drzwi garażowe uchylne. Wystarczy, aby jego nadproże miało ok. 10 centymetrów wysokości. Pozwoli to na swobodne otwieranie się drzwi garażowych, a także przemieszczanie się pod nimi samochodu.

Skrzydło drzwi garażowych uchylnych może być zbudowane z drewna lub blachy stalowej ocynkowanej, którą stosuje się częściej. Może mieć ona poziomy, pionowy lub ukośny układ wypełnienia. Profile skrzydła połączone są za pomocą specjalnych części, a elementy ościeżnicy bramy uchylnej zespalają połączenia skręcane.

Drzwi garażowe uchylne dostępne są w dwóch wersjach:

 • otwieranej ręcznie;
 • oraz automatycznej.

Drzwi uchylne garażowe otwierane ręcznie to model starszego typu. Skrzydło bramy podnosimy za pomocą specjalnego uchwytu. Musimy jednak otworzyć wcześniej zamek w bramie kluczem. Wersja automatyczna nie wymaga od nas dodatkowego działania. Wystarczy, że skorzystamy z pilota i podniesiemy automatycznie drzwi garażowe do góry.

To, który rodzaj drzwi garażowych uchylnych wybierzemy, zależy od naszych preferencji. Ręcznie otwierana brama wymaga od nas wyjścia z samochodu. Pilotem podniesiemy skrzydło bramy z odległości nawet kilkunastu metrów. To główny powód, dla którego drzwi automatyczne wypierają te otwierane ręcznie. Warto pamiętać, że drzwi garażowe uchylne są łatwe do zautomatyzowania. Jeśli posiadamy je w wersji z ręcznym otwieraniem, zawsze możemy zamontować w nich także otwieranie automatyczne.

Wady i zalety drzwi garażowych uchylnych

Zanim zdecydujemy się na zakup drzwi uchylnych garażowych, warto poznać ich wady i zalety. Do plusów tego rodzaju bramy garażowej należą:

 • cena – drzwi garażowe uchylne są tanie. Możemy je kupić już za ok. 700 zł. Na koszt drzwi do garażu ma wpływ kilka czynników, np. montaż aplikacji ozdobnych pomiędzy panelami skrzydła czy ocieplenie;
 • materiał – blacha na drzwi garażowe jest stalowa i ocynkowana, dzięki czemu skrzydło jest lekkie i odporne na warunki atmosferyczne. Istnieją również bramy drewniane, jednak są cięższe i mniej odporne na warunki atmosferyczne;
 • możliwość zautomatyzowania bramy – jeśli posiadamy wersję otwieraną ręcznie, zawsze możemy zamontować do bramy specjalny mechanizm, aby otwierała się za pomocą pilota;
 • małe wymagania co do wysokości garażu – drzwi garażowe podnoszone do góry możemy zamontować w pomieszczeniu z niskim nadprożem – wystarczy, aby miało ono ok. 10 centymetrów wysokości;
 • ciche otwieranie – brama uchylna posiada łożyskowane rolki, dzięki czemu drzwi otwierają się bez hałasu;
 • dodatkowe opcje – możemy zamówić drzwi garażowe z drzwiami wejściowymi do pomieszczenia;
 • bezpieczeństwo – drzwi garażowe uchylne mogą być zaryglowane kilkupunktowo – zapewni to ochronę przed otwarciem drzwi przez niepowołane do tego osoby;
 • dwa sposoby otwierania bramy – ręczny lub automatyczny;
 • zabezpieczenia przed wypadkami – sprężyny naciągowe umieszczone w drzwiach osłonięte są tulejami, które chronią przed przytrzaśnięciem sobie palców;
 • małe wymagania co do wolnego obszaru przed garażem – do otworzenia bramy potrzebujemy jedynie ok. 1 metra wolnej przestrzeni przed drzwiami;
 • dowolność w wyborze rozmiaru i wzoru drzwi uchylnych garażowych.

Drzwi garażowe otwierane do góry mają również wadę. Jest nią niska szczelność. Prowadzi ona do ucieczki ciepła z garażu. To szczególnie ważna informacja dla osób, które ogrzewają miejsce postoju samochodu. Pamiętajmy jednak, że drzwi garażowe możemy ocieplić. Wystarczy, że profil bramy wypełnimy pianką poliuretanową lub wkładkami ze styropianu. Warstwa izolacyjna powinna mieć od 2 do 4 cm grubości. Im jest ona większa, tym lepszą izolację termiczną mają nasze drzwi do garażu.

Jeśli zdecydujemy się na zakup bramy garażowej uchylnej ocieplanej, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne. Zgodnie z obowiązującymi normami, współczynnik przenikania ciepła U nie może obecnie przekraczać 1,5 W/(m²·K).

Jak zamontować drzwi garażowe otwierane do góry?

Montaż bramy garażowej uchylnej nie jest trudny. Możemy go wykonać samodzielnie. Jak zamontować drzwi garażowe otwierane do góry? Przede wszystkim potrzebujemy drzwi do garażu. Zamawiając je w renomowanej firmie, otrzymamy instrukcję ich montażu. Warto więc kierować się wskazówkami, które są w niej zawarte.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby odpowiednio wykończyć ściany garażu przed montażem bramy. Tynk powinien być równo położony (szczególnie dotyczy to miejsc, w których przykręcone będą prowadnice). Ich mocowania należy stabilnie i równo przykręcić. Będzie to proste, jeśli ściany garażu są betonowe lub ceglane. Do montażu prowadnic wystarczą nam wtedy kołki rozporowe. W przypadku przestrzeni ściennych wypełnionych pustakami, będziemy musieli użyć np. kotwy chemicznej.

Jeśli chcemy, aby drzwi garażowe uchylne zostały prawidłowo zamontowane, a ich sprężyny wyregulowane, warto skorzystać z pomocy fachowca. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza brama do garażu jest stabilna i równo zamontowana.

Leave a Comment