- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Jak dobrać kolory ścian, podłogi i oświetlenie w nowoczesnym stylu nadmorskim
Jeśli marzy Ci się nowoczesne wnętrze wypełnione wspomnieniem lata – plażą, gorącym piaskiem, akcentami morza i dużą ilością słońca, to styl marynistyczny będzie opcją idealną dla Ciebie.
Wyobraź sobie relaksujące pomieszczenia z akcentem orzeźwiającego błękitu oceanu, żagli, muszli czy statków. Poczuj się jak na swoim prywatnym jachcie, a eksperci – projektanci wnętrz Zapp Aranżacje podpowiedzą Ci, jak dodać Twojemu mieszkaniu nadmorskiego akcentu.
Jasne ściany wnętrza wydają się oczywiste, ale nie zawsze
Jasne wnętrze nowoczesnego mieszkania to także domena przestrzeni utrzymanej w stylistyce nadmorskiej. Kolorem przewodnim jest tu uniwersalna i ponadczasowa biel, która wprowadza pewną harmonię oraz lekkość. Pomieszczenia z przewagą białego nie tylko sprzyjają odpoczynkowi ale także sprawiają, że mieszkanie wydaje się optycznie większe i widniejsze. Warto jednak pamiętać, że w stylu marynistycznym rządzi nie tylko jasna barwa. Bo jak radzi architekt wnętrz z trójmiasta – surową biel można z powodzeniem połączyć z odcieniami, tak kojarzącego się z morzem i wodą, niebieskiego.
„Doskonałym pomysłem jest więc korzystanie z szerokiej palety takich kolorów jak chociażby błękit, turkus, indygo, elegancki szafir, głęboki kobalt, navy – blue, lapis-lazuli. Nie musimy ograniczyć się tylko do ścian, bo dodatki typu sofa czy wygodne fotele również mogą być utrzymane w barwie pogodnego nieba czy wody. Niebieski to kolor sprzyjający relaksowi i działający odprężająco, dlatego tak bardzo docenia się go w domowym zaciszu, który ma kojarzyć się z oazą spokoju.” – tłumaczą projektanci wnętrz.
Nowoczesne wnętrze, które ma oddawać ducha marynistycznego, dobrze będzie prezentować się także w zestawieniu z beżami (nawiązującymi do piasku), jasnymi brązami, wypłowiałymi szarościami czy zgniłą zielenią, imitującą wodorosty i roślinność wydm. Odrobina czerwieni (zwłaszcza w miksie z mocnym granatem) również doda typowo marynarskiego charakteru. Warto puścić wodze fantazji i dorzucić takie kolory także do dodatków typu poszewek na poduszki, zasłon, kocy i pledów, porcelanowych bibelotów czy wazonów.
Drewno tworzy ciepły domowy klimat
Pracownia – aranżacja wnętrz zachęca również, by jasne wnętrze nowoczesnego mieszkania w stylu nadmorskim wyposażyć w dużą ilość drewna. Jednym z wariantów jest surowy format drewna, imitujący wyrzucony przez morze na brzeg kawałek. Lekko zniszczony, podstarzały, z widocznymi przetarciami wygląda niczym część rozbitego na falach okrętu. Taką fakturę można wykorzystać chociażby w stole kuchennym bądź na stolikach kawowych (najchętniej w barwie bieli). Innym rozwiązaniem jest wybór eleganckiej stylistyki drewna, kojarzącej się z jachtami – tu dominują drewniane meble w ciemnej kolorystyce np. komody, kredensy, regały. W pokojach dziecięcych można natomiast zaszaleć i pokusić się o fantazyjne łóżka w kształcie np. łódki. Nowoczesne mieszkanie w stylu marynistycznym nie może obejść się także bez dodatków wykonanych z naturalnych materiałów: wikliny czy ratanu (na stoliki, krzesła, kosze) albo z lnu, bawełny bądź juty (mogą to być poszewki, obrusy, dywaniki).
Projektanci wnętrz trójmiasto zachęcają do zabawy stylem i uzupełnienia pomieszczeń elementami jasno kojarzącymi się z nadmorskim wybrzeżem, rejsami statkiem, błogim odpoczynkiem na plaży.
I tak zgrabnie możemy wkomponować np.:
- liny albo węzły marynarskie
- muszle, rozgwiazdy, koralowce
- latarnie morskie, żaglowce, statki
- stery, koła ratunkowe
- kompasy, bulaje, busole
- drewniane skrzynie lub kufry
- dekoracje z motywem zwierząt morskich typu ryby, mewy, żółwie
Można również pomyśleć o zawieszeniu na ścianach pamiątek przywiezionych z nadmorskich wakacji – obrazów czy zdjęć o marynarskiej tematyce, kotwic, sieci rybackich, retro map nawigacyjnych, symboli pirackich (w pokoju dziecięcym). Wystarczą również ozdobne słoje wypełnione piaskiem i własnoręcznie zebranymi muszelkami, kamieniami.
Ciekawym rozwiązaniem są też okrągłe otwory w drzwiach np. do łazienki, imitujące bulaje albo obecność akwarium „wbudowanego” w ścianę.
Przestrzeń tworzymy również grą świateł
Kluczowym uzupełnieniem mieszkania i nadającym mu ostatni szlif dodatkiem jest oczywiście stylowe oświetlenie. Architekt wnętrz rekomenduje, by źródła światła były spójne z całą aranżacją – najlepiej więc, by kojarzyły się z lampami typowymi dla statków albo takimi, które są zbliżone do latarni. Nowoczesne mieszkanie o marynistycznym charakterze może być więc wyposażone w chociażby wiszące lampy rybackie, naftowe albo imitujące wspomniane już latarenki. Wykonane głównie z mosiądzu, mogą zawierać wyraziste akcenty sznurów czy lin. Projektanci wnętrz wskazują, że najlepiej sprawdzą się tu modele utrzymane w barwach bieli, czerni, ewentualnie postarzanego złota. Popularne są również mosiężne kinkiety, a na rynku nie brakuje klimatycznych lampek na biurka czy stoliki, których trzony wykonano w ciekawych kształtach np. statków, boji, kotwic, kół sterowych. Doskonale ozdobią także pokój małego żeglarza.