Jaki dom wybudować – dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Zastanawiając się nad projektem domu, często musimy podjąć decyzję taką właśnie decyzję.  Oba mają wady i zalety, dlatego trzeba zastanowić się, który z nich bardziej będzie odpowiadał naszemu stylowi życia i naszym potrzebom.

Dom parterowy

Projekty domów parterowych są najczęściej wybierane, gdy w budynku będzie jedynie jedna rodzina. Jednakże mała rodzina, która składa się tylko z kilku osób na pewno znakomicie będzie funkcjonować i działać na jednej kondygnacji.

Plusem z kolei będzie tutaj fakt, że nie trzeba montować żadnych schodów, które trzeba będzie nieustannie pokonywać. Dodatkowo, schody mogą stanowić wielkie ograniczenia dla osób starszych a także niepełnosprawnych, dlatego warto o nich pamiętać a tym samym zbudować takie mieszkanie, żeby wszystkim nam żyło się doskonale i przyjemnie.

Mieszkanie, które zostało stworzone na jednej kondygnacji, ma niewątpliwie bardzo wiele zasadniczych zalet. Kolejną zaletą, która wyróżnia domy parterowe jest fakt, że są one znacznie szersze aniżeli piętrowe. To sprawia, że dają wrażenie bardziej przestronnych. Oczywiście w takich domach możemy cieszyć się też ogromną swobodą ruchów. Z kolei, jeśli mieszka z nami osoba niepełnosprawna, wówczas łatwiej będzie zamontować potrzebne urządzenia, po to, aby żyło się jej wygodnie i komfortowo.

Dom piętrowy

Oczywiście nie można wykluczyć, że domy piętrowe także cechują się dużą ilością zalet i walorów. Najczęściej są one wybierane przez rodziny większe lub też spokrewnione ze sobą, które chcą mieszkać na dwóch odrębnych kondygnacjach. Z tego względu na pewno będą przydatne dwa pietra, dlatego, że w innym przypadku może panować zbyt duży ścisk i tłok. Dzięki istnieniu dwóch kondygnacji podział mieszkania okazuje się prosty i wygodny.

W części parterowej mogą mieszkać starsi domownicy, zaś na piętrze świetnie będą czuć się na przykład młodzi małżonkowie z dziećmi. Domy te są w zasadzie wielopokoleniowe, dlatego podejmowanie się ich budowy, to inwestycja na wiele lat.

COMMENTS

Leave a Comment