Dekoracje na ścianę idealnie dopasowane do stylu wnętrza

Każde pomieszczenie ma swój styl. Estetyczna aranżacja wnętrza byłaby zatem niemożliwa bez idealnego dopasowania wszystkich elementów – kolorów, mebli, ale także dekoracji.

Dopasowanie dekoracji ściennej do stylu wnętrza

Każdy styl aranżacji wnętrza wyróżnia się zastosowanymi barwami czy specyfiką mebli, jednak to właśnie dekoracje decydują o efekcie. Dlatego tak ważne, aby harmonizowały z otoczeniem nie tylko kolorystycznie, ale także tym, co przedstawiają. Oczywiście to nie oznacza jakiejś monotonii stylowej. Dopuszczalne są przecież kontrasty, jednak całość musi prezentować się spójnie. Warto pamiętać o emocjach i zdecydować, w jaki sposób dekoracje na ścianę mają komponować się ze stylem. Mogą przecież dodawać wnętrzu energii, ale i lekko tonować ekspresję pomieszczenia.

  • Styl klasyczny

W zasadzie nigdy nie wychodzi z mody i na całym świecie ma swoich zwolenników, którzy doceniają jego wyjątkową elegancję, idealnie dopasowane proporcje oraz wysokiej jakości meble wykonane z drewna litego. W pomieszczeniu urządzonym w stylu klasycznym dominują barwy ciepłego brązu, piaskowe, bieli. Klimat takiego wnętrza ładnie ożywi górski krajobraz czy kwiatowa kompozycja, ale niezwykły efekt osiągnie się poprzez zawieszenie ciekawej grafiki w odcieniach sepii albo obrazu na płótnie przedstawiającego zabytkową architekturę. Z kolei zwariowane kolaże, kompozycje popartowe czy nowoczesne obrazy z napisami mogą zakłócić specyficzny klimat klasycznego wnętrza.

  • Styl minimalistyczny

To z kolei hit ostatnich lat. Minimalizm może jednak mieć różny charakter. Do surowych w wyrazie pomieszczeń, w których dominują szarości nadają się obrazy pop-art (KLIK), ponieważ z jednej strony mają bardzo nowoczesny wyraz, ale zarazem doskonale będą ożywiać swoistą monotonię wnętrza. Jednocześnie świetnie mogą się prezentować czarno-białe grafiki. Trochę inny klimat jest w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, który fantastycznie łączy estetykę klasyki z minimalizmem. Właśnie dlatego można zawiesić różnego rodzaju dekoracje ścienne. Sprawdzą się zarówno obrazy na płótnie przedstawiające architekturę wielkich miast, jak i grafiki czy obraz z napisami.

  • Styl prowansalski

Romantyczny klimat takiego pomieszczenia świetnie podkreśli obraz eksponujący pole lawendy albo polną drogę pełną słońca. W zestawieniu z delikatnymi meblami z pełnego drzewa, które wyróżniają się jasną tonacją i pastelowymi barwami nada wnętrzu wyjątkowo ciepłego charakteru. Podobnie będzie się prezentować pomieszczenie w stylu rustykalnym, mimo że kolorystyka jest trochę bardziej zdecydowana – biel łączy się z naturalnym odcieniem drewna. Tutaj również sprawdzą się sielskie krajobrazy, ale także martwa natura.

  • Styl kolonialny

To kolejna wariacja na temat klasyki, tym razem w połączeniu z motywami afrykańskimi lub indyjskimi. Styl ten fantastycznie uwypukla indywidualizm domowników. Elementem, który idealnie wkomponuje się w charakter pomieszczenia umeblowanego ciemnymi meblami drewnianymi oraz wypełnionego roślinami o dużych liściach, będzie fototapeta bądź obraz na płótnie przedstawiający mapę.

  • Styl retro

Sentymentalny charakter wnętrza, w którym dominują odcienie beżu i szarości z elementami w barwach żółci, pomarańczy i błękitu warto uzupełnić ciekawym zdjęciem płyty winylowej albo starego pojazdu.

Ekspozycja dekoracji ściennych

Warto też pamiętać o tym, aby dekoracje na ścianę zawsze zostały odpowiednio wyeksponowane. Nawet najpiękniejszy obraz, ale choćby częściowo przesłonięty firanką lub półką, po prostu nie pozwoli uzyskać olśniewającego efektu, ponieważ potrzebuje odpowiedniego tła – tylko w ten sposób może naprawdę zaistnieć w pomieszczeniu. Nie można go również wieszać za nisko bądź za wysoko, czy też wciskać gdzieś w niewielką wolną przestrzeń.

Obraz powinien korespondować z otoczeniem i być jego swoistym dopełnieniem. Czasami jednak może zmienić charakter pomieszczenia, dlatego tak ważne, aby dobrze przemyśleć jego wybór. Z jednej strony należy kierować się indywidualnym gustem, ale nie wolno też zapominać, że obraz zawsze kreuje relacje z danym wnętrzem. Wytwarza wręcz rodzaj pewnego napięcia. Dobrze dobrana dekoracja na ścianę sprawi, że całe wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru. Z kolei niedopasowane obrazy zaburzają estetykę całego pomieszczenia.


Materiały do wpisu dostarczył producent obrazów i fototapet Foteks.pl

Leave a Comment