Jak dbać zimą o chodnik w ogrodzie?

Kostka brukowa i nawierzchnie betonowe w ogrodzie zimą są szczególnie narażone na działanie soli i uszkodzenia mechaniczne co powoduje jej niszczenie. Co zatem zrobić, by nasz chodnik wiosną wyglądał jak nowy?

Największym wrogiem chodników i podjazdów jest sól, którą posypujemy je w przypadku oblodzenia. Sól, która zbyt długo zalega na kostce, może uszkodzić jej powierzchnie, odbarwić ją, a także osłabić działanie zastosowanego impregnatu. Dodatkowo może ona przenikać do gleby i wpływać niekorzystnie na rośliny w naszym ogrodzie. Może to być niezauważalne zimą, ale na  pewno skutki używania soli ujrzymy wiosną.

Alternatywą dla soli jest chlorek magnezu, który nie tylko nie uszkadza betonowych nawierzchni, ale także jest bardziej ekonomiczny. Najtańszą i najbezpieczniejszą metodą jest jednak zwykły piasek. Zabezpiecza przed poślizgnięciem, a także nie uszkadza kostki brukowej. Dodatkowo piasek ma jeszcze jedną zaletę. Jego pozostałości idealnie wnikają w szczeliny kostki brukowej, które zimą mogą być wypłukiwane przez topniejący śnieg.

Zmorą zimowej aury jest również śnieg. Aby się go pozbyć zwykle używamy łopaty i inne przyrządy. Przy odśnieżaniu nie zapominajmy o tym, że pod warstwą śniegu znajduje się nawierzchnia, którą łatwo możemy uszkodzić.

Jak dbać zimą o chodnik w ogrodzie – impregnacja kostki brukowej

Aby przedłużyć żywotność nawierzchni warto ją impregnować – najlepiej jeszcze zanim rozpocznie się zima. Można to też wykonać zimą. Ważne jest tylko to, aby na zewnątrz nie było śniegu, było sucho a temperatura wynosiła powyżej zera.

Impregnację kostki brukowej należy poprzedzić dokładnym oczyszczeniem jej z zabrudzeń, błota czy różnorodnych plam. Dopiero tak przygotowaną możemy impregnować. Do tego celu należy użyć odpowiedni preparat hydrofobowy, który nie tylko wzmocni kolor  strukturę, ale zwiększy jego odporność na ścieranie i brud.

źródło: Jadar

COMMENTS

Leave a Comment