Jak wyczyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa to jeden z popularniejszych materiałów nawierzchniowych. Jej elegancki wygląd, wysoka funkcjonalność i duża trwałość sprawiają, że układana jest zarówno na prywatnych posesjach, jak i w przestrzeni publicznej.

Aby jednak bruk przez lata rzeczywiście prezentował się nienagannie, musi być właściwie pielęgnowany. Podpowiadamy, jak dbać o kostkę brukową oraz w jaki sposób usuwać z niej zabrudzenia.

Nawierzchnia ułożona z kostki brukowej to rozwiązanie niezwykle przyjazne użytkownikom. Tego typu przestrzeń nie wymaga bowiem specjalnych zabiegów konserwacyjnych czy też żmudnej pielęgnacji. Regularne zamiatanie i mycie powierzchni bruku zwykłą wodą najczęściej wystarcza, by prezentował się on doskonale. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy nawet na najbardziej zadbanej nawierzchni pojawi się nieestetyczna plama z tłuszczu, soku czy kawy lub też swoje piętno odciśnie na niej zalegający śnieg albo stojąca woda.

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Najważniejsze jest to, aby działać szybko i wykorzystywać naturalne środki, pozbawione niepotrzebnych chemikaliów. Najprostszym sposobem na pozbycie się plam z betonowej nawierzchni jest skorzystanie z dwóch produktów, które każdy ma w domu: wody i płynu do mycia naczyń. Wystarczy zmieszać wodę oraz płyn w stosunku 3:1 i taki preparat nanieść na zabrudzenie przy użyciu miękkiej gąbki. Po godzinie należy zmyć miksturę, a w razie konieczności – czynność powtórzyć.

Pamiętajmy, że trwałe plamy powstają wtedy, gdy rozlane płyny nie są uprzątnięte od razu i powoli wsiąkają w beton. W przypadku soku, herbaty czy też oleju silnikowego trzeba zatem działać od razu i jak najszybciej oczyścić nawierzchnię. Aby je usunąć można skorzystać z myjki ciśnieniowej z końcówką rotacyjną, która znacznie ułatwi pracę i doskonale upora się z różnymi osadami. Musimy tu jedynie uważać, aby nie wymyć spoin między kostkami czy płytami, a gdy tak się stanie od razu uzupełnić fugi.

Systematyczna pielęgnacja i szybkie usuwanie pojawiających się plam to niezawodne sposoby na uniknięcie brzydkich przebarwień na nawierzchni ułożonej z kostki brukowej czy płyt. Do walki z zabrudzeniami nie trzeba zatem wybierać mocnych środków chemicznych, drucianych szczotek czy też ciężkiego sprzętu. Co więcej, sięgnięcie po taki „arsenał” może przynieść odwrotne skutki i niekorzystnie odbić się na wyglądzie bruku. W celu dodatkowej ochrony powierzchnie można także zaimpregnować.

źródło: Libet

COMMENTS

Leave a Comment