Antyczne oświetlenie – jak stworzyć niepowtarzalny klimat

Ważnym elementem każdego wnętrza jest oświetlenie. Nie chodzi tylko o jego cechy użyteczne, ale przede wszystkim charakter dekoracyjny. Dobór liczących kilkadziesiąt lamp ma wielkie znaczenie w tworzeniu atmosfery danego pomieszczenia. Z ich pomocą można urządzić przestrzeń mieszkalną w stylu art deco.

Ten eklektyczny styl inspiruje się różnymi epokami i pozwala na łączenie różnych, na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie przedmiotów. Oświetlenie antyczne może funkcjonować nie tylko w klasycznych, ale i nowocześnie urządzonych wnętrzach. Wystarczy tylko dobrać model, który będzie dopełnieniem każdej aranżacji. Ważna jest także barwa światła – ona również ma wpływ na odpowiedni klimat pomieszczenia.

Rodzaje oświetlenia

Wyróżnia się następujące typy oświetlenia:

  • ogólne – czyli przede wszystkim podsufitowe, które działa podobnie jak naturalne światło, a uzyskuje się je przez np. lampy czy żyrandole;

  • kierunkowe – doświetla konkretny obszar we wnętrzu, taki jak np. kącik do czytania. Wykorzystuje się do tego głównie kinkiety, lampy stołowe lub stojące;

  • funkcjonalne – do niego zalicza się podświetlenie stref roboczych oraz innych miejsc – np. światło przypodłogowe działające na czujnik ruchu;

  • dekoracyjne – jego zadaniem jest uwypuklenie ważnych elementów ozdobnych we wnętrzu, takich jak np. antyki, dzieła sztuki. W tym przypadku także używa się m. in. halogenów.

Poza spełnianiem funkcji użytecznych odgrywa więc jednocześnie rolę ozdoby.

Światło buduje nastrój

Do codziennych aktywności wykorzystuje się światło neutralne, zimne sprzyja pracy, a ciepłe dodaje wnętrzom przytulności. Aby więc stworzyć klimatyczny nastrój, warto wykorzystać stare lampy z tą ostatnią barwą. Mogą to być np. mosiężne lub porcelanowe modele o konstrukcji klasycznej czy finezyjnie wygiętych elementach, przypominające kwiaty, fontanny lub inne przedmioty. Dobrym wyborem będą także niezwykle okazale prezentujące się żyrandole.

Ponadto warto postawić także na efektowne klosze o niepowtarzalnym kształcie, przezroczyste lub wykonane ze szkła z ciekawym wzorem. Ich piękno tkwi właśnie w różnych szczegółach. W dekoracyjnych osłonach świetnie będą wyglądać także lampki.

W budowaniu kameralnej atmosfery pomocne będzie światło kierunkowe i dekoracyjne. W obu przypadkach idealnie sprawdzą się wspaniale zdobione kinkiety z pojedynczym lub podwójnym kloszem. Podkreślą wyjątkowe elementy wyposażenia lub ważne miejsca w przestrzenie mieszkalnej.

Noszące ślad upływającego czasu przedmioty, często decydują o tym, jakie wrażenie zrobi dane wnętrze na odbiorcy. Stare lampy będą zawsze zachwycać nie tylko perfekcyjnym wykonaniem, ciekawym designem, ale i efektem, jaki można osiągnąć za ich pomocą w aranżacji pomieszczeń. Kupno tych elementów wyposażenia może być podyktowane nie tylko chęcią posiadania pięknej zabytkowej rzeczy, ale właśnie zmiany wystroju, wprowadzenia niepowtarzalnego klimatu, jakie może dać antyczne oświetlenie.

Leave a Comment